Echolokacji można się uczyć… - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

na granatowym tle napis warsztaty z echolokacji 15 listopada 2019 roku Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II

15 listopada 2019 roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II odbędzie się praktyczny warsztat z echolokacji.

45 uczestników i uczestniczek będzie uczyło się echolokacji przez praktyczne ćwiczenia. Samodzielnie ocenią, jak przydatna jest ta umiejętność dla osób z dysfunkcjami wzroku. Zajęcia poprowadzą doświadczeni instruktorzy echolokacji z The Institute for Blind and Partially Sighted (IBOS) i  the Communication Centre for the Capital Region of Denmark (KC-RH) oraz polscy instruktorzy przeszkoleni w ramach trwającego projektu.

Co to jest echolokacja?

Echolokacja uważana jest za cechę zwierząt takich jak delfiny czy nietoperze. Tymczasem okazuje się, że ludzie też mogą nauczyć się tej umiejętności. Wyćwiczenie jej pomaga osobom z dysfunkcjami wzroku w orientacji w otaczającej ich przestrzeni. Ułatwia w związku z tym samodzielne poruszanie się, a więc znacznie podnosi jakość życia.

Echolokacja jest definiowana jako zdolność ludzi do wykrywania, odróżniania i lokalizowania przeszkody poprzez przetwarzanie informacji akustycznej zawartej w echu wytworzonym przez odbicie od otaczających obiektów samodzielnie wygenerowanych dźwięków (Arias, Ramos, 1997). Pod pojęciem „samodzielne generowanie dźwięków” rozumie się m.in. tzw. kląskanie, pstrykanie palcami, stukanie obcasami czy laską (Johnson, 2012).

Dlaczego życie staje się prostsze?

Wyćwiczenie umiejętności echolokacji polega na tym, że echolokator potrafi określić przeszkodę, jaka pojawia się w jego otoczeniu. Może ocenić nie tylko sam fakt pojawienia się przeszkody, ale też jej kształt, rozmiar i materiał, z jakiego jest wykonana. Dzieje się tak dzięki porównaniu dźwięku z echem odbitym od samej przeszkody. Ćwiczenie tej umiejętności po prostu ułatwia codzienne życie.

Warsztat jest realizowany w ramach projektu: Echolokacja dla osób z dysfunkcją wzroku (Echolocation for people with visual impairment) – Echoprovip)

Współorganizatorem warsztatów jest Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

logotypy organizatorów oraz współorganizatora warsztatów z echolokacji
patronaty medialne objęli: tyfloświat, niepelnosprawni.pl oraz Fundacja Integracja
Wróć do początku strony