W Parlamencie Europejskim o prawach wyborczych osób z niepełnosprawnościami - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

zdjęcie przedstawia budynki parlamentu europejskiego na tle nieba. Na pierwszym planie widoczne są dwa budynki oraz flagi członków inii europejskiej. W tle widać niebo.

20 marca 2019 roku w parlamencie europejskim w Komitecie Ekonomiczno-Społecznym polski przedstawiciel Komitetu, były Minister Polityki Społecznej – Krzysztof Patera – przedstawił raport na temat barier oraz sytuacji osób z niepełnosprawnościami i ich możliwości uczestnictwa zarówno w wyborach do parlamentu europejskiego, jak i lokalnych.

Jak się okazuje, około 800 000 obywateli w 16 krajach UE jest pozbawionych przez krajowe przepisy prawa do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego z powodu niepełnosprawności lub problemów w zakresie zdrowia psychicznego – czytamy w broszurze – „Przełamywanie barier. Osoby z niepełnosprawnościami i ich prawo do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego”.

Chodzi nie tylko o bariery architektoniczne, ale też o wiele innych – komunikacyjne, informacyjne oraz inne pozwalające osobom z niepełnosprawnościami samodzielnie głosować. Pełna wersja raportu już wkrótce.

Wróć do początku strony