Osoby słabowidzące i niewidome mogą samodzielnie rozliczać PIT-y - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

zdjęcie przedstawia wykres, na którym pokazane są dwie mocne, grube strzałki, które podnoszą się do góry. Symbolizuje to zyski. W tle, słabo widoczna, jest sylwetka mężczyzny, ubrany jest w garnitur. Zdjęcie jest ilustracją tekstu na temat dostępnych pitów oraz przekazanai 1 procenta podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Od tego roku PIT-y samodzielnie mogą rozliczać osoby z niepełnosprawnościami wzroku.

Chyba po raz pierwszy w Polsce osoby słabowidzące i niewidome nie muszą prosić o pomoc bliskich czy asystentów w rozliczaniu PIT-ów – opowiada Mikołaj Rotnicki, specjalista ds. dostępności naszej Fundacji, autor dostępnej wersji.

Jak to się stało?

Mikołaj Rotnicki oraz Utilitia od lat współpracują z Ministerstwem Finansów, prowadząc szkolenia z dostępności stron internetowych oraz audyty.

Kiedy pod koniec 2018 roku Mikołaj dowiedział się o tym, że powstaje nowy portal podatkowy i nowa usługa – e-PIT, postanowił zaproponować współpracę. Doskonale pamiętał, jak wyglądała sytuacja z e-deklaracjami, które nie były dostępne. I osoby z niepełnosprawnościami wzroku musiały prosić o pomoc bliskich.

– Zaproponowałem w Ministerstwie, że przygotuję program, sam go zakoduję, Zrobiłem to. Ministerstwo zaakceptowało moje rozwiązanie i dzięki temu można teraz korzystać z dostępnej wersji PIT-u. Było to możliwe dzięki wieloletniej, udanej współpracy z Ministerstwem.

Teraz każda osoba z niepełnosprawnością wzroku, aby skorzystać z możliwości rozliczenia PIT-u powinna wejść na stronę i tam kierując się instrukcjami – wypełnić swój PIT – Http://podatki.gov.pl

Pełną instrukcję obsługi PIT-u zaprezentował autor – Mikołaj Rotnicki na antenie Radia Poznań. Zapraszamy do słuchania. https://radiopoznan.fm/audycja/sygnaLy-Swiata/sygnaly-swiata-17-lutego-2019

Przypominamy, że jeszcze do zostały ostatnie dni, by rozliczyć się z podatków za 2018 roku i przekazać 1% wybranej przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego.

Wróć do początku strony