Dlaczego warto przekazać nam 1,5% podatku? - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

dłonie w geście wsparcia i solidarności
Mother hand in daughters

Pomału zaczyna się okres rozliczeń podatkowych, a na skrzynki pocztowe „spływają” pierwsze PITy, czyli roczne zeznania podatkowe.

Przy tej okazji możesz przekazać 1,5 % swojego podatku wybranej przez Ciebie organizacji pozarządowej.

Przypominamy, czym się zajmujemy i dlaczego właśnie nam warto przekazać nam 1,5% .

Ponad 20 lat działalności na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami

„20 lat minęło, jak jeden dzień”… Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, z siedzibą w Krakowie i oddziałami w Warszawie, Łodzi oraz Wrocławiu, została założona 2 sierpnia 2003 roku, co oznacza, że działamy już ponad 20 lat. Celem FIRR, od samego początku istnienia, było wspieranie osób z niepełnosprawnościami, w szczególności z dysfunkcją wzroku, ale nie tylko. Podstawową misją naszej organizacji szybko stało się zapewnienie osobom z różnymi niepełnosprawnościami równych praw i samodzielności.

Fundacja prowadzi na rzecz osób z niepełnosprawnościami rozmaite działania, takie jak m.in.:

  • czynne uczestniczenie w procesie zmiany prawa,
  • wspieranie szkoleniowe i doradcze osób z niepełnosprawnościami w ich niezależnym życiu,
  • propagowanie ich pełnego udziału w społeczeństwie, w tym włączającej edukacji,
  • upowszechnianie wiedzy o osobach z niepełnosprawnościami.

Ale to jeszcze nie koniec! Współpracujemy również z Parlamentem, urzędami centralnymi, samorządami, uczelniami i pracodawcami, a także z podmiotami zagranicznymi w ramach licznych projektów ponadnarodowych. Fundacja już od pierwszych miesięcy funkcjonowania również aktywnie działała na rzecz wspierania społeczności lokalnych, szczególnie w aspekcie rozwoju kulturalnego i edukacyjnego.

Dostępność naszą siłą

Od początku naszego istnienia równie mocno skupialiśmy się na propagowaniu idei dostępności, w tym dostępności:

  • komunikacyjnej,
  • informacyjnej,
  • cyfrowej,
  • architektonicznej.

Prowadzone przez Fundację szkolenia i warsztaty mają na celu upowszechnianie wiedzy na temat wprowadzonej w 2019 roku Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz na temat wynikających z niej obowiązków podmiotów publicznych.

W trakcie szkoleń, realizowanych w ramach projektów, przekazujemy uczestnikom nie tylko teoretyczną wiedzę, związaną z dostępnością urzędów, szkół, podmiotów publicznych czy stron internetowych, lecz również prezentujemy szereg praktycznych działań i usprawnień, które przyczyniają się do zwiększenia dostępności.

Nie bez znaczenia jest świadomościowa część naszych szkoleń, w trakcie której kładziemy nacisk na rolę i znaczenie wprowadzanych usprawnień dla budowy otwartego, włączającego i tolerancyjnego społeczeństwa.

Adresatami naszych projektów są nie tylko podmioty publiczne, lecz również przedsiębiorcy, inne organizacje pozarządowe, szkoły oraz uczelnie wyższe.

Projekty, projekty i jeszcze raz… projekty

Działamy w systemie projektowym, co oznacza, że organizowane przez nas bezpłatne kursy i warsztaty odbywają się w ramach projektów. Finansowane są one częściowo ze środków Unii Europejskiej, a także przy mocnym wsparciu naszych partnerów, m.in. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

Współpraca z PFRON to przede wszystkim takie projekty, jak:

  1. Staże drogą do zatrudnienia na otwartym rynku pracy IVotwiera się w nowej karcie
  2. Tyflotechniczna Platforma Medialnaotwiera się w nowej karcie
  3. Centrum im. Ludwika Braille’aotwiera się w nowej karcie
  4. Kontynuacja prowadzenia placówki wsparcia i rozwoju osobistego osób niepełnosprawnych w okresie 2024-2027 (Etap I)otwiera się w nowej karcie

Celem projektu „Centrum im. Ludwika Braille’a” jest zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością wzroku oraz osób ze schorzeniami psychicznymi. Z kolei projekt „Kontynuacja prowadzenia placówki wsparcia i rozwoju osobistego osób niepełnosprawnych w okresie 2024-2027 (Etap I)” ma za zadanie zwiększyć kompetencje osób niepełnosprawnych (uczestników Projektu) w zakresie określonym w Indywidualnych Planach Działania, co pomoże im w pełniejszym stopniu brać udział w życiu zawodowym i pozazawodowym.

Z kolei projekty, realizowane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, skupiają się głównie na podniesieniu dostępności uczelni wyższych w Polsce i obejmują aż dwadzieścia podmiotów!

Obecnie realizowane przez nas projekty na uczelniach wyższych to:

  1. Jeszcze bardziej dostępna AHNS – Zwiększenie dostępności funkcjonowania Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiuotwiera się w nowej karcie
  2. Uczelnia Bez Barier. AWF dla Wszystkichotwiera się w nowej karcie
  3. WSEI w Krakowie: Uczelnia Dostępna-Rozwójotwiera się w nowej karcie
  4. Start IB PAN w dostępność (DOSTEP)otwiera się w nowej karcie
  5. Dostępna Uczelnia Metropolitalnaotwiera się w nowej karcie
  6. Sprawna uczelnia. Program współpracy Akademii Górnośląskiej z interesariuszami o szczególnych potrzebachotwiera się w nowej karcie
  7. Uczelnia przyjazna społeczności akademickiejotwiera się w nowej karcie
  8. Zwiększenie dostępności kształcenia w zawodach medycznych dla osób ze specjalnymi potrzebami, w tym niepełnosprawnościamiotwiera się w nowej karcie
  9. Politechnika dostępnaotwiera się w nowej karcie
  10. GUMed bez barierotwiera się w nowej karcie
  11. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie Uczelnią dostępną dla wszystkichotwiera się w nowej karcie
  12. UwB uczelnią dla wszystkichotwiera się w nowej karcie
  13. Collegium Witelona-Uczelnia coraz bardziej dostępnaotwiera się w nowej karcie
  14. Dostępny UG 2.0otwiera się w nowej karcie
  15. SGGW – Uczelnia równych szans 2.0otwiera się w nowej karcie
  16. Uczelnia bez barier II – zwiększenie dostępności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowieotwiera się w nowej karcie
  17. Uczelnia dla wszystkich II – Program likwidacji barier dostępności kształcenia w Gnieźnieńskiej Szkole Wyższej Mileniumotwiera się w nowej karcie
  18. Edukacja bez barier – nowoczesne rozwiązania na rzecz dostępności w Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowieotwiera się w nowej karcie
  19. PB Dostępna 2.0 – nowoczesna uczelnia dla wszystkichotwiera się w nowej karcie
  20. Akademia Dostępności Plus.otwiera się w nowej karcie

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Nie spoczywamy jednak na laurach i propagujemy dostępność także w sektorze… samorządowym, a to głównie za sprawą naszego projektu:

Dostępny samorząd 2.0otwiera się w nowej karcie

Projekt realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Celem projektu „Dostępny samorząd 2.0” jest poprawa dostępności usług publicznych świadczonych przez JST oraz obiektów lub przestrzeni pozostających w dyspozycji JST dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Dlaczego warto przekazać Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego 1,5 %?

Chcesz stać się częścią naszych działań i dołożyć cegiełkę do budowania dostępnej rzeczywistości? Nic prostszego! Przekazując 1,5 % Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego przyczyniasz się do tworzenia dostępnego i przyjaznego świata dla wszystkich, w tym dla osób ze szczególnymi potrzebami. Masz realny wpływ na to, jak wygląda otaczająca nas rzeczywistość i jak zmienia się świadomość społeczna.

Warto zdać sobie sprawę, że osobą ze szczególnymi potrzebami może stać się w każdej chwili każdy z nas.

Dbając o innych, dbasz również o siebie.

Pomagaj z nami i zmieniaj świat na lepsze!

Wróć do początku strony