Czym jest #ZaNiezależnymŻyciem - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Tekst #ZaNiezależnymŻyciem na białym tle

Wyobraź sobie, że przez długie lata nie możesz wyjść z domu. To nie tak, że nie chcesz. Po prostu mieszkasz w miejscu, które to wyjście Ci uniemożliwia. Widzisz jedynie swoje odbicie w lustrze, pod warunkiem, że masz możliwość zobaczenia czegokolwiek.

Pomyśl sobie, że nie możesz uczestniczyć w życiu publicznym, edukacja jest problemem, ponieważ nie słyszysz treści, która jest przekazywana.

Każdy z nas pragnie niezależnego życia. Poszanowania własnej godności, możliwości podejmowania samodzielnych decyzji. Celem akcji jest rozpropagowanie idei #ZaNiezależnymŻyciem. Miej wpływ na swoje życie i decyzje, jakie podejmujesz. Nie pozwól, żeby inni robili to za Ciebie, żeby zabraniali korzystać z możliwości, jakie oferuje świat wokół Ciebie.

#ZaNiezależnymŻyciem stało się ideą, która powstała z okazji III Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami. Jego celem było stworzenie Założeń dla Nowego Systemu Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami, które – po licznych konsultacjach – powędrują na ręce przedstawiciela Rządu. Założenia dla Nowego Systemu Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami zaangażowały blisko 5 tys. osób, które uczestniczyły w konwentach regionalnych oraz Kongresach. Nad Założeniami pracowało i wciąż pracuje liczne grono ekspertów, którzy z ogromnym zaangażowaniem debatują nad tym, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły żyć godnie w i w pełni niezależnie. Dodatkowo włączyły się w tworzenie założeń, które oparte są na realnych potrzebach i zagrożeniach. Większość z nich wynika z niedostosowania do zapisów konwencji ONZ, która – przez wiele podmiotów – wciąż nie jest respektowana. Prace nad Założeniami to również wysiłek ponad 90 organizacji pozarządowych, które wykazały się ogromnym zaangażowaniem, by jak najwięcej osób mogło się podzielić swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi wsparcia. To właśnie dzięki nim wspólnymi siłami stworzyliśmy Założenia dla Nowego Systemu Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami.

Podczas III Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami jednomyślnie została przyjęta deklaracja:

My, uczestniczki i uczestnicy III Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami żądamy realizacji prawa do samodzielnego i niezależnego życia dla wszystkich Polek i Polaków z niepełnosprawnościami. Drogą do tego celu jest pełne wdrożenie postanowień Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami oraz podpisanie i ratyfikacja Protokołu Fakultatywnego do Konwencji. Żądamy poszanowania godności i realizacji wszystkich praw osób z niepełnosprawnościami!

Obecnie w Polsce żyje blisko sześć milionów osób z niepełnosprawnościami, które na co dzień borykają się z licznymi utrudnieniami m.in. w zatrudnieniu czy w zakresie dostępności architektonicznej. Pomimo, że Konwencja ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami weszła w życie 25 października 2012 r., jej przestrzeganie wciąż pozostawia wiele do życzenia. Problemem jest m.in. utrudniony dostęp do edukacji, ze względu na niedostosowane pomieszczenia szkolne i akademickie czy brak możliwości zawierania małżeństw osób z niepełnosprawnościami. Coraz częściej widoczna jest także przemoc, której poddawane są osoby z niepełnosprawnościami. To wszystko skutkuje wykluczeniem, z którym muszą się mierzyć.

Nikt nie zadba o nas lepiej, niż my sami.

Podziel się w swoich mediach społecznościowych informacją o tej ideii i zachęć do tego swoich znajomych. Nie zapomnij dopisać #ZaNiezależnymŻyciem. Dzięki temu wszyscy – w jednym miejscu – będziemy mogli stać się ambasadorami #ZaNiezależnymŻyciem.
Razem możemy więcej!

Wróć do początku strony