By dbać o dostępność – szkolimy się sami - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Piotr Witek siedzi przy biuru w naszej fundacji. Przed nim stoi komputer. Piotr prowadzi szkolenie dla naszego zespołu z dostępności dokumentów

29 października 2019 roku Piotr Witek, ekspert dostępności stron internetowych oraz standardów WCAG przeprowadził szkolenie dla naszego zespołu. Szkolenie odbyło się w naszej Fundacji.

Uczyliśmy się, jak przygotować dokumenty w wersji elektronicznej, aby były dostępne dla wszystkich użytkowników. Z chęcią ćwiczyliśmy z Piotrem.

Dostępność cyfrową

gwarantuje nam konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej oraz konkretne ustawy i przepisy. Między innymi ustawa o dostępności cyfrowej, która mówi, jakie dokumenty, strony internetowe, czy programy są dostępne.

Co to znaczy dostępny dokument?

Aby dokument był dostępny, ważne jest, by był jasny i zrozumiały w swojej treści, ale też by mogła go czytać i zrozumieć każda osoba, mająca niepełnosprawność. Wiemy, że niepełnosprawności mogą być różne, dlatego ważne jest, by dokumenty były jak najbardziej uniwersalne.

Jakiej używać czcionki, jakich styli, jak układać samą treść oraz jak edytować kolejne nagłówki, treści, opisy alternatywne pod zdjęciami w dokumentach – dowiedzieliśmy się podczas szkolenia.

I wiele innych rzeczy, które pozwolą nam teraz jeszcze lepiej zadbać o dostępność wszystkich dokumentów.

Szkolenie po raz kolejny pokazało mi, jak dużo jeszcze można się nauczyć, by przygotowywać dostępne dokumenty – podsumowała jedna z uczestniczek.

Mnie szkolenie pokazało, jak wiele jest narzędzi w edytorach tekstów, które pomagają sprawdzić, czy dobrze przygotowało się dokumenty – dodała inna z uczestniczek.

Dbanie o dostępność to dla nas wyzwanie. Wymaga od nas ciągłej nauki i rozwoju.

Wróć do początku strony