Zobaczyć Beskid Niski – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją, czyli Dostępność Plus na górskim szlaku! - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Widok na zielone pasmo górskie

Beskid Niski to piękne, malownicze pasmo górskie, położone w Karpatach, między przełęczami Łupkowską na wschodzie a Tylicką na zachodzie.

Kojarzone przede wszystkim z Łemkami i łemkowszczyzną, oferuje prawdziwe bogactwo w wielu miejscach jeszcze dzikiej przyrody i niezapomniane widoki, granicząc z:

  • Bieszczadami,
  • Pogórzem Bukowskim, 
  • Kotliną Sądecką, 
  • Beskidem Sądeckim,
  • Pogórzem Środkowobeskidzkim.

Dzięki programowi Dostępność Plus osoby z niepełnosprawnością również będą mogły doświadczyć niesamowitego piękna i wyjątkowej atmosfery Beskidu Niskiego. Wszystko za sprawą ścieżki turystycznej z audiodeskrypcją!

Interaktywny szlak i jego atrakcje

Szlak z audiodeskrypcją, przygotowany w ramach programu Dostępność Plus, będzie poprowadzony na terenie łemkowskiej wsi Olchowiec w gminie Dukla.

Na szlaku znajdą się nowoczesne urządzenia, które będą przekazywać werbalny opis treści wizualnych osobom z niepełnosprawnością wzroku. Urządzenia te, w połączeniu ze specjalną aplikacją, pokierują przemierzających szlak dalej,

Audiodeskrypcja skupiać się będzie nie tylko na samym szlaku, lecz również będzie przybliżać fascynującą historię, kulturę i przyrodę regionu.

Długość ścieżki to ok. 4,5 km, prowadzonej w większości po drodze gruntowej. Ścieżka kończy się w Muzeum Kultury Łemkowskiej.

Szlaki i… schroniska

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pomaga w utworzeniu 100 km szlaków turystycznych i zmodernizowaniu 10 schronisk górskich, w celu dostosowania ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Projekt realizuje Ministerstwo wspólnie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki.

W ramach przyznanych środków nie tylko likwidowane będą bariery architektonicznie. Przewidziano również fundusze na szkolenia przewodników i oznakowanie szlaków turystycznych.

Olchowiec i jego tajemnice

Wieś Olchowiec wybrana została nieprzypadkowo na miejsce przebiegu ścieżki turystycznej z audiodeskrypcją, kryje w sobie bowiem wiele fascynujących tajemnic.

Olchowiec założono w I połowie XVI wieku. W latach 1768-1772 stacjonowali tu konfederaci barscy. Przed II wojną światową miejscowość liczyła około 500 mieszkańców, z czego większość przynależała etnicznie do Łemków. Obecnie, na skutek między innymi powojennych akcji „Wisła”i przesiedleń mieszkańców w głąb Rosji, Olchowiec zamieszkuje jedynie 60 rodzin.

Od 1990 co roku w Olchowcu odbywają się tzw. kermesze łemkowskie, czyli spotkania Łemków z Polski i zagranicy z okazji odpustu na świętego Mikołaja.

W Olchowcu znajdują się atrakcje turystyczne, takie jak:

  • Greckokatolicka Cerkiew Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja,
  • mostek kamienny na potoku Olchowczyk w drodze do cerkwi, pochodzący z XIX w,
  • Muzeum Kultury Łemkowskiej.

Zobaczyć Beskid Niski

Beskid Niski otwiera się na turystów o szczególnych potrzebach

Wróć do początku strony