Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera się na potrzeby osób w spectrum autyzmu - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Piktogram, oznaczający nakaz zachowania ciszy

Miło nam poinformować, że Muzeum Narodowe w Krakowie jest gospodarzem międzynarodowego projektu edukacyjnego. Projekt poświęcony jest przystosowaniu instytucji do potrzeb osób w spektrum autyzmu i realizowanego w ramach „Erasmus+ Młodzież. Akcja 2 – partnerstwa strategiczne”.

Partnerami projektu są FARO. Vlaams steunpunt voor cultureel erfgoed vzw, Center for Museum Education of the Roma Tre University, Universidad Nacional de Educación a Distancia oraz Outside in Pathways.

Sprawdź w naszym wpisie, na czym polegają ciche godziny i jakie inne działania realizuje Muzeum w ramach projektu.

Czym są ciche godziny?

W trakcie cichych godzin w Muzeum Narodowym w Krakowie ogranicza się intensywność elementów wystroju i aranżacji. Zwiedzanie muzeum obywa się w ciszy, bez multimediów i przy przygaszonym świetle.

Miejsca poza przestrzenią wystawową są wyciemnione. Ponadto, w trakcie „cichych godzin” zwiedzanie w grupach i oprowadzanie z przewodnikiem nie jest możliwe. 

W Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przygotowano także specjalne „strefy wyciszenia”, w których zwiedzający mogą odpocząć.

W strefie wyciszenia w Muzeum Książąt Czartoryskich dostępne są koszyki sensoryczne, gdzie znajdziecie przedmioty, które pozwolą się odstresować m.in. kołdrę obciążeniową, która naciska na ciało dając odprężenie i relaks.

Przed-przewodnik, czyli jak się przygotować do wizyty w muzeum?

Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało z myślą o osobach w spektrum autyzmu przed-przewodnik, który pozwala z wyprzedzeniem zaplanować swoją wizytę.

W przygotowaniu jest przed-przewodnik po wystawie w Pałacu Książąt Czartoryskich, zawierający zdjęcia sal wystawowych i podstawowe informacje na temat ekspozycji. Wybrane dzieła zostały szerzej opisane pod hasłem „Poznaj dzieło”.

Kiedy można skorzystać z cichych godzin?

Z cichych godzin można skorzystać w każdą pierwszą środę miesiąca przez dwie ostatnie godziny otwarcia każdego oddziału MNK.

Ciche godziny w Muzeum Narodowym w Krakowie  

Spektrum w Muzeum – kulisy projektu

Wróć do początku strony