Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli 21 marca: Światowy Dzień Zespołu Downa - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Roześmiana dziewczynka z Zespołem Downa

Dzisiaj obchodzimy wyjątkowe święto: Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Historia Światowego Dnia Zespołu Downa

Dzisiejsze święto obchodzimy z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa od 2005 roku. W 2012 roku patronat nad świętem objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jego pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie.

Data obchodów patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Wiąże się oa również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Dzień Kolorowej Skarpetki

Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki. Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Czym jest zespół Downa?

Zespół Downa to chromosomalna wada rozwojowa u nowo narodzonych dzieci. Powinna być traktowana nie jako choroba, ale jako część bogatego i zróżnicowanego dziedzictwa biologicznego. Każdego roku na 750 urodzonych dzieci u jednego rozpoznaje się zespół Downa.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 60 tysięcy osób z trisomią 21.

Cechy charakterystyczne dla osób z zespołem Downa to:

  • opóźnienie rozwoju,
  • zaburzenia mowy,
  • zaburzenia komunikacji,
  • wady w budowie ciała,
  • niepełnosprawność intelektualna,
  • zaburzenie rozwoju funkcji poznawczych.

Odpowiednia, wzmożona stymulacja dzieci z Zespołem Downa jest najważniejsza w pierwszych pięciu latach życia.

Wróć do początku strony