Dogoterapia: hit czy kit? - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Dziewczynka leżąca z psem w trawie

Wokół dogoterapii, czyli zajęć z psem, narosło wiele mitów i stereotypów. Przede wszystkim uświadomić sobie należy, że, trochę wbrew samej nazwie, dogoterapia NIE jest rodzajem leczenia.

Są to zajęcia motywacyjne, stanowiące formę wspierania leczenia ciała i umysłu. Kluczowy jest tutaj sam kontakt z psami, który istotnie wpływa na poprawę zdrowia dzieci i dorosłych.

Sprawdźmy zatem, czym tak naprawdę jest dogoterapia.

Pies, czyli motywacja doskonała

W trakcie zajęć z dogoterapii psy pracują z osobami dorosłymi i z dziećmi z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnościami. Wspomagają między innymi:

  • rehabilitację ruchową,
  • terapię logopedyczną,
  • edukację,
  • psychoterapię.

Czworonogi pomagają również otworzyć się na innych i pracować nad swoimi emocjami, stając się doskonałym motywatorem skutecznie zachęcającym do wykonywania określonych zadań.

Dogoterapia może również mieć charakter edukacyjny i uczyć odpowiedniego zachowania w stosunku do zwierząt, a także pomóc przezwyciężyć strach przed kontaktem z psami.

Kto może uczestniczyć w dogoterapii?

W dogoterapii najczęściej uczestniczą osoby w spectrum autyzmu, dotknięte porażeniem mózgowym, z zaburzeniami psychicznymi, z zespołem Downa czy ADHD.

Kontakt z czworonogiem również pomaga osobom z:

  • napadami lękowymi,
  • zaburzeniami emocjonalnymi,
  • nerwicą,
  • wahaniami nastroju.

Psi przyjaciele mogą także uczestniczyć w zajęciach z osobami starszymi, samotnymi i obłożnie chorymi. Zaobserwowano, że po dogoterapii, uczestnicy zajęć są bardziej skłonni do rozmów i chętniej opowiadają o swoich emocjach. Kontakt z psem motywuje ich także do większej aktywności fizycznej.

Jak przebiegają zajęcia z dogoterapii?

Częstotliwość spotkań z czworonogiem powinna wynosić od jednej wizyty w tygodniu do dwóch spotkań w miesiącu. Zajęcia z dogoterapii trwają nie więcej niż dwie godziny. Wynika to z potrzeb psa, który musi odpowiednio wypocząć.

Zajęcia podczas dogoterapii za każdym razem dostosowywane są indywidulanie do zapotrzebowania uczestników. Mogą polegać na:

  • poznawaniu budowy ciała psów i następnie kształtowaniu orientacji swojego ciała,
  • polepszaniu sprawności ruchowej poprzez naśladowanie aktywności czworonoga,
  • ćwiczeniu zmysłu dotyku, słuchu i wzroku, co pomaga ćwiczyć koncentrację uwagi.

Ponadto podczas spotkań z psami uczestnicy zajęć uczą się samokontroli i rozwijają zasoby nowych słów. Wzrasta ich pewność siebie, podnosi się im samoocena oraz poprawia się ich komunikacja z innymi ludźmi.

Terapia z czworonogiem jest kontrolowana przez rehabilitantów, logopedów i innych lekarzy.

Nie każdy pies może zostać dogoterapeutą

Nie każdy pies jednak nadaje się na psiego terapeutę. Przede wszystkim musi mieć łagodny, przyjazny charakter i wykazywać wyraźne predyspozycje do pracy z ludźmi, dlatego najczęstszymi rasami psów do dogoterapii są:

  • labradory,
  • golden retrievery,
  • cavalier king charles spaniel.

Wyklucza się udział psów obronnych, bojowych oraz stróżujących. Pies, który ma pomagać ludziom, musi być zdrowy i znajdować się pod ciągłą kontrolą lekarza weterynarii.

Kolejnym warunkiem jest odbycie przez psa odpowiedniego szkolenia.

Rozpoczyna się ono od wyrobienia w psach posłuszeństwa. Następnie wprowadza się specjalistyczne kursy, np. ratownictwa.

W sumie przygotowywanie czworonoga do dogoterapii trwa od 2 do 3 lat. W tym czasie pies codziennie uczy się nowych zachowań, ma do czynienia ze stresującymi sytuacjami, ćwiczy się w cierpliwości i posłuszeństwie.

Dogoterpaia zatem nie jest magiczną różdżką, za pomocą której szybko i skutecznie poradzimy sobie z problemami zdrowia fizycznego lub psychicznego. Jest natomiast doskonałym motywatorem oraz czynnikiem, wspomagającym codzienny wysiłek terapeutyczny.

A przede wszystkim, przebywanie z psem to czysta radość, która przepełnia serce i ciało, kojąc ból fizyczny oraz psychiczny. I w tym właśnie tkwi moc dogoterpaii! 🙂

Wróć do początku strony