Na temat zdrowego i aktywnego stylu życia w gronie międzynarodowym – warsztaty na Sycylii - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

W dniach 11-14 października 2016 r. odbyło się kolejne warsztaty projektu „Rozwój i wdrażanie praktycznych strategii na rzecz poprawy aktywności fizycznej i stanu zdrowia mieszkańców Europy”.

 

Gospodarzem spotkania był partner z Włoch – stowarzyszene Rocca di Cerere z Sycylii. Głównym tematem spotkania było promocja sportu i aktywnego stylu życia (HEPA) w kontekście transportu, środowiska, urbanistyki oraz bezpieczeństwa publicznego. Podobnie jak w przypadku warsztatów w Krakowie głównym celem spotkania była wymiana dobrych praktyk i doświadczeń partnerów z poszczególnych krajów, poznanie lokalnej sytuacji w kraju gospodarza a także ustalenie i wypracowanie wspólnych metod działania w wymienionych sektorach.

 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele grona partnerów projektu z Łotwy, Litwy, Chorwacji, Polski, Turcji jak również liczne grono przedstawicieli różnych włoskich instytucji oraz włoskiego partnera.

 

W programie warsztatów znalazły się zarówno zajęcia warsztatowe polegające na pracy w grupach, prezentacje jak i aktywności w terenie.

 

Ze względu na swoje położenie – jako jedyna prowincja Sycylii Enna nie ma dostępu do morza – gospodarze tego obszaru dbają o zapewnienie swoim mieszkańcom oraz turystom innych atrakcji. Część z nich mogliśmy poznać, jak chociażby gęstą sieć tras rowerowych, rozsianych po okolicznych miejscowościach. Ciekawym i przyjemnym jednocześnie był wspólny spacer po Ennie – miejscowości, w której odbywały się warsztaty, w ramach „urban trekking”. Ze względu na położenie miasta, znajdującego się na wysokości prawie 1000 m. n.p.m. była to aktywność sprawdzająca kondycję uczestników  Miejski spacer odbył się z kwalifikowanym przewodnikiem, który zabrał uczestników w najważniejsze miejsca starego miasta Enna i ciekawie przedstawił historię oraz dzieje miasta i okolic.
Mimo zmiennej pogody udało się także odwiedzić położone w okolicy gospodarstwo Morsi d’Autore, które można opisać jako rodzaj gospodarstwa ekologiczno-agroturystycznego. Jego główną atrakcją są osiołki żyjące na jego terenie w warunkach prawie naturalnych. Zarówno lokalni mieszkańcy jak i turyści mogą skorzystać z wycieczek na osiołkach, organizowanych przez gospodarzy tego miejsca jak również włączyć się w pomoc przy obsłudze gospodarstwa. Innym godnym uwagi miejscem była miejska stadnina koni, w której swój warsztat kształci wielu młodych zdolnych jeźdźców – wielu z nich ma na swoim koncie już pierwsze sukcesy.

 

Dodatkowym walorem całego spotkania była wielka gościnność gospodarzy oraz wspaniała włoska kuchnia, której różne oblicza i smaki uczestnicy warsztatów mogli z przyjemnością poznać.
Kolejne warsztaty odbędą się w kwietniu kolejnego roku a ich gospodarzem będzie partner z Turcji.

Wróć do początku strony