Wsparcie unijne dla psów przewodników - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

duży jasnobeżowy pies stoi na parkowej alejce
zdjęcie: pixabay

Pies przewodnik to dla osób niewidomych ogromna szansa na samodzielne funkcjonowanie. Jednak wyszkolenie takiego psa wiąże się z naprawdę dużymi kosztami, na które – niestety – nie każdy może sobie pozwolić. Stąd pomysł na projekt „aPSYstent”, w ramach którego do końca września 2023 roku zostanie przeszkolonych 48 czworonogów, które następnie trafią do osób z dysfunkcjami wzroku.

Jak czytamy na stronie gov.pl:

W Polsce na milion mieszkańców przypada zaledwie około 3 psów przewodników. Te statystyki ma poprawić projekt „Budowa kompleksowego systemu szkolenia i  udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania” w skrócie „aPSYstent”.

Głównym celem projektu jest budowa systemu szkolenia psów, co z pewnością zwiększy liczbę psów przewodników w perspektywie najbliższych lat. Będzie to możliwe, dzięki wyszkoleniu nowych instruktorów. Obecnie to właśnie głównie ich mała liczba ogranicza możliwości szkolenia większej ilości zwierząt.

Projekt jest realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we współpracy z organizacjami pozarządowymi: Polskim Związkiem Niewidomych, Fundacją na rzecz Osób Niewidomych LABRADOR PIES PRZEWODNIK, Fundacją „PIES PRZEWODNIK” oraz Fundacją VIS MAIOR.

Wróć do początku strony