W Rybniku powstała edukacyjna ścieżka z przeszkodami dla osób poruszających się na wózkach oraz ich asystentów - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

zdjęcie przedstawia młodego mężczyznę siedzącego na wózku, który prowadzi drugi mężczyzna. Obaj starają się zjechać schodami, są skoncentrowani. Przed nimi jest kolejna bariera - drewniane bale w piasku. Obok stoją fotografowie oraz operator kamery.
Fot. Lucyna Tyl/UM Rybnik

31 lipca 2019 roku w Rybniku, w parku tematycznym przy kampusie, powstał edukacyjny tor przeszkód.

Ścieżka dedykowana jest zarówno osobom z niepełnosprawnościami, jak i ich asystentom i opiekunom, ale też wszystkim zainteresowanym wiedzą o tym, z jakimi problemami borykają się na co dzień osoby niepełnosprawne, i z jakimi ograniczeniami muszą się mierzyć, poruszając się w przestrzeni miejskiej, nie tylko w Rybniku. Taką świadomość wyrabia w nas tylko doświadczenie, dlatego uczniowie rybnickich szkół będą tutaj odbywali ćwiczenia w ramach lekcji wychowawczych – mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Bariery, z jakimi można spotkać się na torze przeszkód, to klasyczne przykłady trudności spotykanych w przestrzeni publicznej. Są to między innymi: krawężnik, dukt leśny, drzwi wahadłowe, nierówności terenu – jak piasek czy dziury, schody (zarówno zjazd, jak i wjazd po schodach). Każda z przeszkód została opisana specjalnym piktogramem, który informuje o pozycji wózka względem niej, pozycji osoby pomagającej względem wózka oraz informujący o kierunku przemieszczania się. Każda przeszkoda jest szerzej opisana na instrukcji użytkowania, która znajdują się w pobliżu toru.

Pomysłodawcą toru było Stowarzyszenie Oligos oraz UM Rybnika.

Więcej informacji oraz fotorelacja znajduje się tutaj.

Informacje do artykułu pochodzą z portalu: www.rybnik.com.pl

Wróć do początku strony