Ruszaj się, ale z głową! - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

czarno-białe zdjęcie chodnika z kwadratowych betonowych płyt.
zdjęcie: pixaby

Zbliża się długi weekend. Dla wielu z Was na pewno będzie to czas oddawania się aktywnościom fizycznym. Spacery, bieganie czy jeżdżenie na rowerze albo hulajnodze – wszystko jest dla ludzi. Zawsze jednak trzeba pamiętać o innych.

Uwaga, przeszkody na drodze!

O ile dla większości z nas wyminięcie przeszkód, które pojawiają się czasem na naszej drodze, to żaden problem – o tyle osoby z niepełnosprawnością wcale tak łatwo nie mają. Sezon w pełni, a co za tym idzie, na chodnikach pojawia się coraz więcej porzuconych hulajnóg. Wykupiony czas się kończy i niektórzy, niewiele myśląc, zostawiają pojazdy, gdzie popadnie. Dlatego apelujemy do każdego z Was, kto czasem wypożycza hulajnogi albo zna osoby, które są fanatykami jeżdżenia na nich, by pamiętać, że –pozostawione na środku chodnika – mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla osób z niepełnosprawnością. Wyobraźcie sobie, jaką trudność z wyminięciem takiej przeszkody mogą mieć osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich – zwłaszcza, gdy chodnik jest wąski. Albo jakim zagrożeniem może to być dla osób słabowidzących lub niewidomych, które – nie widząc, że coś stoi na chodniku – mogą się przewrócić i zrobić sobie krzywdę.

Nie bój się reagować

Aktywności fizyczne są bardzo ważne i zawsze będziemy wszystkich do nich zachęcać – zwłaszcza teraz, gdy po poluzowaniu obostrzeń związanych z pandemią, wszyscy jesteśmy stęsknieni za ruchem. Ale pamiętajcie o tym, by było to bezpieczne i dla Was, i dla innych. Zwracajcie uwagę na porzucone na środku chodników hulajnogi, nie bójcie się uprzejmie prosić rowerzystów, by parkowali swoje pojazdy w bezpiecznych miejscach, bo – kto wie – może to właśnie Wasze reakcje uchronią kogoś od bolesnego guza lub czegoś dużo bardziej niebezpiecznego dla zdrowia lub życia.

Wróć do początku strony