Źródło finansowania/nazwa programu:
POWER
Okres realizacji:
od 2021-07-01 do 2023-12-31
Wartość projektu:
9 999 998,65 PLN
Dofinansowanie w kwocie:
8 427 998,86 PLN z Europejskiego Funduszu Społecznego (co stanowi 84,28% wartości projektu)
Cele oraz krótka charakterystyka Projektu:
Projekt polegał na przygotowaniu projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych o proponowanej nazwie: Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami wraz z OSR i uzasadnieniem, jak też propozycji zmian legislacyjnych podążających za nową ustawą. Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) zobowiązuje Państwa-strony tego dokumentu do podjęcia wszelkich działań na rzecz urzeczywistniania postanowień i monitorowania ich realizacji, a także upowszechniania jej zapisów w świadomości obywateli, w tym obywateli z niepełnosprawnościami.
Ratyfikacja Konwencji ONZ nałożyła więc na Polskę stały obowiązek usuwania barier, które napotykają osoby z niepełnosprawnościami w realizacji swoich praw. Realizacja niektórych z nich wymaga podjęcia działań legislacyjnych czy też edukacyjnych. Opracowanie, a następnie przyjęcie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami będzie służyło zapewnieniu pełniejszej możliwości realizacji prawa do godnego i niezależnego życia przez każdą osobę z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie wdrażania postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych i wzmocnienia dotychczasowych mechanizmów wdrażania Konwencji.
Realizacja działań z zakresu komunikacji społecznej była zgodna z dokumentami projektowymi i jest implementacją zapisów KPON podnoszących świadomość społeczną oraz rozwijających wrażliwość na prawa osób z niepełnosprawnościami, popieranie pozytywnego postrzegania i zachęcanie wszystkich środków masowego przekazu do przedstawiania wizerunku osób z niepełnosprawnościami, zapewnią szeroki dostęp do informacji o wypracowanych rozwiązaniach w ramach projektu oraz dostępności prezentowanych materiałów, uwzględniając różne formy niepełnosprawności i związane z nimi trudności dostępu do informacji.
Ważkość procesów wpływających na dostępność komunikacyjno-informacyjną jest wyrażona również w Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030 a także programie Dostępność+.
Główne elementy projektu:
W ramach projektu przeprowadzone zostały następujące zadania:
- Analiza faktyczna sytuacji osób z niepełnosprawnościami.
- Przygotowanie projektu nowej ustawy wdrażającej Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w Polsce pn. Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami, wraz z oceną Skutków regulacji i uzasadnieniem proponowanych rozwiązań.
- Przeprowadzenie konsultacji społecznych wypracowanego projektu ustawy wraz z Oceną Skutków Regulacji (OSR) i innych zmian legislacyjnych.
- Analiza uwag z konsultacji i dokonanie, w oparciu o wyniki konsultacji społecznych, ewentualnych modyfikacji pierwotnych projektów dokumentów.
Projekt realizowany był w partnerstwie przez:
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami
Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego
Uniwersytet Warszawski
Szkołę Główną Handlową w Warszawie
Fundację Naukową Instytut Badań Strukturalnych
Kontakt:
Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, Oddział Warszawa,
Joanna Bryk,
tel. 663 000 037 lub 22 400 50 73,
mail: joanna.bryk@firr.org.pl
Plac Konstytucji 5/4
00-657 Warszawa
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Oś Priorytetowa II: Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji. Nazwa Działania 2.6 Wysoka jakość polityki na rzecz włączenia społecznego i zawodowego osób niepełnosprawnych.
Produkty pierwszego etapu projektu:
Konsultacje społeczne w ramach projektu
W ramach projektu przeprowadzonych zostało szereg konsultacji społecznych wypracowanych dokumentów. Miały one pogłębiony charakter, obejmujący różnorakie sposoby pozyskania opinii o projekcie ustawy i wypracowanych w niej propozycjach. W konsultacjach uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk, w tym środowisk osób o szczególnych potrzebach, zwłaszcza osób niepełnosprawnościami.
W wyniku przeprowadzonych konsultacji społecznych opracowany zostanie raport końcowy.
Szerokie konsultacje społeczne przełożyły się na zwiększenie poczucia sprawstwa osób niepełnosprawnych i ich udziału w tworzeniu rozwiązań im dedykowanych, co także spowoduje zwiększenie aktywności społecznej tej grupy osób co pozostaje spójne z działaniem I. 1.1. Zapewnienie aktywnego i pełnego udziału osób z niepełnosprawnościami w procesach tworzenia oraz wdrażania aktów prawnych i polityk publicznych, Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021- 2030, które zakłada że osoby z niepełnosprawnościami będą ściśle konsultowane i aktywnie włączane w procesy tworzenia i wdrażania aktów prawnych i polityk publicznych oraz w inne procesy podejmowania decyzji w zakresie spraw dotyczących tej grupy osób.
Terminy konsultacji społecznych
W 2022 r. odbyły się następujące spotkania konsultacyjne:
- Kraków – 19 maja
Temat spotkania: Dostępność komunikacyjno – informacyjna, cyfrowa, Wsparcie osób z niepełnosprawnościami psychospołecznymi, Zmiany w prawie o szkolnictwie wyższym.
Eksperci: mec. Katarzyna Heba, Natalia Klejnszmidt, dr Robert Trzaskowski, Grzegorz Kubalski, dr Anna Rdest - Warszawa – 18 październik
Temat spotkania: Dostępność informacyjno-komunikacyjna
Ekspertka: Natalia Klejnszmidt - Warszawa – 10 listopad
Temat spotkania: Budżet osobisty
Eksperci: Magdalena Kocejko, dr Zbigniew Głąb
W 2023 r. konsultacje odbędą się w następujących terminach i lokalizacjach:
- Warszawa – 14 czerwca w godzinach 10.00-14.00
Temat spotkania: Centra Niezależnego Życia
Ekspertka: Magdalena Kocejko - Łódź – 16 czerwca w godzinach 10.00-14.00
Temat spotkania: Indywidualny Pakiet Wsparcia
Ekspertka: dr Zbigniew Głąb - Łódź – 14 lipca w godzinach 10.00-14.00
Temat spotkania: Mieszkalnictwo i Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe
Ekspert: dr Zbigniew Głąb i Tomasz Przybysz-Przybyszewski - Gdańsk – 18 lipca w godzinach 10.00-14.00
Temat spotkania: Dostępność informacyjno-komunikacyjna
Ekspertka: mec. Katarzyna Heba - Gdynia – 19 lipca w godzinach 10.00-14.00
Temat spotkania: Indywidualny Pakiet Wsparcia
Ekspert: dr Zbigniew Głąb i Tomasz Przybysz-Przybyszewski - Białystok – 7 września w godzinach 11.00-15.00
Temat spotkania: Aktywność zawodowa i zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami.
Ekspertka: dr Anna Drabarz - Toruń – 13 września w godz. 11.00-15.00
Temat spotkania: Mieszkalnictwo i Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe (WSM).
Ekspert: dr Zbigniew Głąb - Wrocław – 19 września w godzinach 12.00-16.00
Temat spotkania: Wsparcie osób z niepełnosprawnością psychospołeczną.
Ekspert: dr Robert Trzaskowski - Kraków – 21 września w godzinach 10.00-14.00
Temat spotkania: Prawo do życia prywatnego i przeciwdziałanie przemocy wobec osób z niepełnosprawnościami.
Ekspert: dr Robert Trzaskowski - Warszawa – 2 październik w godzinach 11.00-15.00
Temat spotkania: Wybory NAPRAWDĘ dostępne
Ekspert: dr Jarosław Zbieranek - Warszawa – 19 październik w godzinach 10.00-15.00
Temat spotkania: „Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w Polsce – dalsze wyzwania”. Spotkanie podsumowujące konsultacje społeczne. Ekspert: Justyna Kucińska, Tomasz Przybysz-Przybyszewski, dr Krzysztof Kurowski, dr hab. Paweł Kubicki, dr Anna Błaszczak-Banasiak, dr Robert Trzaskowski, dr Jarosław Zbieranek, Magdalena Kocejko, Zbigniew Worony, Joanna Cwojdzińska, Julia Aleksandrowicz, dr Anna Drabarz, Piotr Witek, Anna Rozborska, mec. Katarzyna Heba
Materiały z konsultacji
Podczas spotkań konsultacyjnych uczestnicy mieli okazję zapoznać się z następującymi prezentacjami: