Poleski Park Narodowy dostępny dla osób z niepełnosprawnościami - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Sarny, leżące w stadzie na polanie

Za oknem pierwsze powiewy wiosny. Wielu z nas planuje pierwsze w tym roku wycieczki i wyprawy. W trakcie wiosennych wojaży warto odwiedzić Poleski Park Narodowy. Część jego ścieżek edukacyjnych dostosowano dla osób z niepełnosprawnościami.

Dlaczego warto wybrać się do Poleskiego Parku Narodowego?

Poleski Park Narodowy leży w województwie lubelskim. W jego obrębie znajdują się liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz gęste lasy z bogactwem flory i fauny. Cały obszar parku jest silnie podmokły, z dużą ilością jezior, stawów, bagien i torfowisk.

Na terenie parku występuje około tysiąca gatunków roślin, z czego 81 podlega ochronie gatunkowej. Podziwiać można między innymi brzozę niską, wierzbę lapońską, turzycę bagienną, wywłócznika i wąkrotę

Na terenie Poleskiego Parku Narodowego bytuje również dużo rzadkich gatunków zwierząt, w tym wiele gatunków chronionych.

Spotkać można cenne w skali Europy motyle oraz mrówki, a także żaby, ropuchy i węże. Ciekawostką jest żółw błotny – gatunek reliktowy i jeden z najbardziej zagrożonych gatunków gadów w Polsce. W wodach Poleskiego Parku Narodowego dostrzec można natomiast objęte ochronną strzeblę błotną czy piskorza.

Ponadto Poleski Park Narodowy to jeden z najbogatszych w ptactwo obszarów w kraju. Stwierdzono w nim występowanie około dwustu gatunków ptaków, w tym bielików, żurawi, sów czy ciećwierzi.

Bóbr, nornica, piżmaki, łasice, gronostaje, kuny, wydry, sarny, jelenie, łosie oraz dziki to kolejni mieszkańcy Parku.

Poleski Park Narodowy oferuje zwiedzającym możliwość wędrówki siedmioma ścieżkami edukacyjnymi, z których trzy są przystosowane do potrzeb osób z niepełnoprawnościami. Należą do nich ścieżka:

  • “Czahary”,
  • „Dąb Dominik”
  • „Spławy”.

A zatem, w drogę!

Udogodnienia dla osób z niepełnoprawnościami

Ścieżka „Czahary” to porośnięte krzewami mokradła, na których zamontowano specjalne kładki do poruszania się, a także wieże widokowe, zadaszenia, platformy widokowe i miejsca postojowe. Ścieżka, licząca 6,5 km, jest w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych. Podczas spaceru obserwować można żurawie, łosie sarny, a w czasie rykowiska również jelenie.

Ścieżka „Dąb Dominik” o długości 2,5 km częściowo przystosowana jest do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne ruchowo od przystanku nr 1 do przystanku nr 7. Prowadzi przez różne typy lasów do zarastającego jeziora Moszne. Występują tu rzadkie i interesujące rośliny.

Ścieżka „Spławy” jest przystosowana do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne ruchowo na ostatnim odcinku kładki oraz na pomoście widokowym. Trakt wiedzie przez las i torfowisko. Szczególną atrakcją ścieżki są rośliny mięsożerne i kwitnące storczyki. Ścieżka kończy się pomostem nad jeziorem Łukie.

Poleski Park Narodowy

Wróć do początku strony