Pokaż mi swój język, a powiem Ci… jak się czujesz - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Samotna kobieta w tłumie ludzi

Depresja to nie tylko stan duszy, umysłu, widoczne zmiany w ciele czy zachowaniu, lecz również… zmiany w sposobie wypowiadania się.

Innowacyjne badania lingwistyczne przeprowadzili badacze z Uniwersytetu w Reading. Skoncentrowali się między innymi na pamiętnikach i tekstach znanych osób cierpiących na depresję, w tym wokalisty Kurta Cobaina oraz poetki Sylwii Plath. 

Pod lupę wzięli oni również fora internetowe.

Sprawdź, na czym polegały badania i jakie przyniosły wyniki!

Komputer prawdę Ci powie

Do tej pory lingwistyczne studia nad depresją napotykały na liczne ograniczenia. Aby uchwycić różnice semantyczne, gramatyczne i leksykalne konieczna była skrupulatna analiza źródeł i i badanie ich słowo po słowie.

Naprzeciw wyszła nowoczesna technologia.

Przeprowadzone przez naukowców badanie wykorzystuje komputerową analizę tekstów, co pozwala przejść przez znacznie większe ilości źródeł.

Komputer ponadto:

  • liczy użycie konkretnych konstrukcji i wyrazów,
  • bada różnorodność słownika twórcy,
  • oblicza średnią długość zdania.

W ramach badania przeprowadzono analizę:

  • 64 forów internetowych na temat depresji z łącznie 6,4 tysiącami użytkowników,
  • 19 innych forów,
  • kilka naście forów dla osób leczących się i wracających do zdrowia po epizodzie depresyjnym.

Co konkretnie wychodzi z przeprowadzonych analiz?

Język depresji

Z przeprowadzonych badań wynika, że w komunikatach osób zmagających się z depresją dominują negatywne przymiotniki, takie jak między innymi „smutny”, „samotny”, „szary”.

Co więcej, według badaczy z Uniwersytetu w Reading jedną z oznak depresji może być przewaga zaimków „ja”, „mnie” w stosunku do „oni”, „ona”, „on” itp. Wynika z tego, że osoby cierpiące na depresje są mocno skoncentrowane na komunikowaniu siebie i swoich problemów, opinii i wrażeń.

Kolejną cechą wypowiedzi osób, zmagających się z depresją jest nadużywanie takich słów jak „zawsze”, „nigdy”, „zupełnie” oraz czarno-białe widzenie świata.

Według lingwistów sposób wypowiadania się w postach wskazuje na to, że u osób, które raz pokonały depresje, istnieje spore prawdopodobieństwo nawrotu i kolejnego epizodu.

Wiedza zdobyta podczas badań może przydać się w diagnostyce i niesieniu pomocy potrzebującym. Będzie pomocna nie tylko przy depresji, ale i innych problemach emocjonalnych lub psychicznych.

Wedle danych WHO na świecie z powodu depresji cierpi około 300 milionów ludzi.

W ciągu ostatnich 15 lat liczba ta zwiększyła się o około 18%.

Wróć do początku strony