Bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Wiedza drogą do aktywnego udziału w tworzeniu prawa” - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

czarne kontury sylwetek siedzących mężczyzny i kobiety na białym tle. nad ich głowami niebieskie znaki paragrafów
grafika: pixaby

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego w partnerstwie z Polskim Forum Osób Niepełnosprawnych ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w szkoleniach w ramach projektu „Wiedza drogą do aktywnego udziału w tworzeniu prawa” (projekt PO WER 2.16 W ramach konkursu nr POWR.02.16.00-IP.06-00-012/19 ).

Temat szkolenia:

 1. Niepełnosprawność w Unii Europejskiej: tworzenie prawa i polityk publicznych w UE
 2. Jak lokalnie działać na rzecz lepszej polityki wobec osób z niepełnosprawnościami?
 3. Dostępność – prawo i praktyka
 4. Aktualne trendy w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami na świecie 

Kto może wziąć udział w szkoleniu/projekcie?

Szkolenie przeznaczone jest dla przedstawicieli/-ek NGO z całej Polski (w tym wolontariuszy) działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, bądź osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, Ponadto nie ma limitu osób z jednej organizacji. Każda osoba przystępująca do szkoleń musi wziąć udział we wszystkich 4 modułach tematycznych. Liczba miejsc ograniczona.

Dlaczego warto zgłosić się do projektu?

Stawiamy przede wszystkim na wiedzę. Z własnego doświadczenia wiemy, że solidne podstawy prawne są niezbędne dla skuteczności działań oraz inicjatyw podejmowanych przez organizacje pozarządowe. Celem głównym tego szkolenia jest podniesienie wśród jego uczestników wiedzy eksperckiej, niezbędnej do udziału w procesach legislacyjnych, tak aby mieli oni realny wpływ na proces i zmiany zachodzące w polskim prawie. Szkolenia prowadzą nasi eksperci/-tki z zakresu prawa, z doświadczeniem w obszarze niepełnosprawności.

Co zyskasz?

 • Zwiększenie wiedzy na temat prawa – dzięki szkoleniom poznasz zasady jego tworzenia oraz konstruowania,
 • Pogłębienie wiedzy odnośnie przepisów i tendencji ich zmian dotyczących konkretnej tematyki,
 • Indywidualne wsparcie dla uczestniczących organizacji w podjęciu określonego działania w zakresie tworzenia prawa, konsultacji publicznych i innych (m.in. przygotowaniu propozycji zapisów, uwag, petycji),
 • Warunki do budowania sieci kontaktów z innymi organizacjami zainteresowanymi poszczególnymi tematami.

Kiedy i gdzie?

20-21 oraz 24-25 maja 2021 w godzinach 16: 00 – 20: 00 na platformie Zoom. Każdego dnia 4 godziny zegarowe szkolenia z jednego z czterech modułów.

Co zapewniamy?

 • Około 4 godzin indywidualnych konsultacji na osobę (jeśli będzie to większa grupa z danej organizacji, wtedy ten czas może ulec wydłużeniu)
 • W razie potrzeby zapewniamy też: tłumacza języka migowego, pętlę indukcyjną. Dostosowane materiały oraz wsparcie asystenta osoby z niepełnosprawnością.
 • Dostępne materiały szkoleniowe

Ankieta zgłoszeniowa:

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zachęcamy do wypełnienia poniższej ankiety, która pomoże nam stworzyć odpowiednio sprofilowane szkolenia. Link znajdziecie poniżej:

https://forms.gle/DcvVEf9a5XmLHVeQ8

Zgłoszenia można przesyłać do dnia 18 maja 2021.

Więcej informacji:

https://firr.org.pl/2020/09/15/wez-udzial-w-projekcie-wiedza-droga-do-aktywnego-udzialu-w-tworzeniu-prawa/

Wróć do początku strony