Szkolenia z echolokacji - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

zdjęcie przedstawia dwie kobiety, jedna jest w opasce na oczach oraz trzyma laskę. Druga ma notatnik oraz aparat fotograficzny. Obie idę obok sklepów.

Kobiety w opaskach na oczach, z białymi laskami w asyście innych z notatnikami – chodziły ulicami Warszawy. Wydawały przy tym nietypowe dźwięki – pstrykanie, stukanie, klikanie. To rzadkie zachowanie zatrzymywało wielu przechodniów, wzbudzając żywe zainteresowanie.

Tak wyglądały szkolenia dla grupy instruktorek orientacji przestrzennej z Polski i Litwy. Ćwiczyły one pod okiem doświadczonych duńskich koleżanek.

Dzięki międzynarodowemu projektowi dofinansowanemu z programu Erasmus+, instruktorzy otrzymają teraz nie tylko program szkolenia, ale także kompendium podstawowej wiedzy na temat echolokacji dla niewidomych oraz rekomendacje, jak można naukę tej umiejętności włączyć w standardowy kurs orientacji przestrzennej.

Prawie każda osoba z dysfunkcją wzroku w jakimś stopniu wykorzystuje echolokację, mimo że nie zawsze posiadaną umiejętność tak nazywa.

Bliższe informacje na temat samego projektu znajdują się tutaj.

zdjęcie przedstawia dwie kobiety - jedna z laską i opaską na oczach, drugą idącą obok. Obie są na ulicy. To ćwiczenia  w ramach projektu z echolokacji.
Ćwiczenia z echolokacji w terenie
zdjęcie przedstawia grupę osób, kobiet i mężczyzn. Siedzą przy stole i rozmawiają. To uczestnicy szkolenia z echolokacji.
Spotkanie w ramach projektu echolokacji
Wróć do początku strony