W dniach 1-7 kwietnia odbyły się już kolejne warsztaty i spotkanie w ramach projektu „Networking for improvement independency and entrepreneurship to disadvantaged women”. Grupa uczestniczek projektu women4women zdobywała nowe doświadczenia w Palermo, budując pewność siebie, ucząc się samodzielności i akceptacji.
Jeszcze w Polsce, zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne dla naszych Beneficjentek we włoskiej restauracji Boscaiola w Krakowie, by tam rozkoszować się prawdziwą włoską kuchnią i przedstawić Uczestniczkom Projektu najważniejsze informacje dotyczące warsztatów w Palermo.
Trzy Uczestniczki Projektu zostały zaproszone do udziału w warsztatach, które zorganizował nasz włoski Partner, organizacja Moltivolti Capovolti. Jest to organizacja zajmująca się krzewieniem kultury, coworkingu, a także wspierania działań na rzecz szerzenia wielokulturowości na poziomie lokalnym i międzynarodowym, oraz integracji emigrantów ze społecznością Palermo. Restauracja będąca częścią Moltivolti proponuje swoim gościom dania oparte na kuchni sycylijskiej, senegalskiej, afgańskiej, północnoafrykańskiej, brazylijskiej i azjatyckiej, jak również organizuje eventy muzyczne.
W trakcie warsztatów w Palermo spotkaliśmy się z założycielkami fundacji „Benin City”, zajmującej się kobietami, które stały się ofiarami handlu ludźmi. Poznaliśmy szokujące, smutne i tragiczne historie kobiet, które sprzedane przez własne rodziny w Afryce przemycono do Europy i zmuszono do pracy na ulicy. Poniżone, zniewolone, żyjące w strachu przed Ju-Ju (dżu-dżu – zachodnioafrykański termin związany z wierzeniami, w tym wypadku groźba spełnienia klątwy rzuconej na rodzinę lub groźby jej rzucenia, opętanie przez duchy etc.) kobiety próbują spłacić „dług” własnym ciałem. Niestety wielu z nich nie udało się uratować.
Ważnym wydarzeniem były odwiedziny w sklepie-warsztacie tworzącym skórzane, wysokiej jakości torby i akcesoria odzieżowe, prowadzonym przez Massimo Milani, znanego w Palermo aktywisty działającego na rzecz środowiska LGBT. Dzięki tej wizycie Uczestniczki mogły poszerzyć swoje horyzonty w zakresie praw człowieka, zapoznały się z problemem tolerancji i akceptacji, a także mogły po raz pierwszy porozmawiać z osobą transpłciową.
Spotkaliśmy się także z Silvią Rignanese, przewodniczką po Palermo, która wszystkie swe siły poświęca promowaniu zrównoważonej turystyki. Silvia opowiedziała nam, w jaki sposób znalazła się w Palermo i dlaczego za cel obrała sobie właśnie to miasto.
Nasz wyjazd obfitował także w liczne zajęcia praktyczne. Dzięki Gambii, która niedawno otworzyła w Palermo własny sklep odzieżowy oferujący klientom stroje inspirowane Afryką, nasze Uczestniczki nauczyły się, w jaki sposób można zaprojektować i wykonać oryginalne dodatki do odzieży, a także odkryły w sobie ukryte pokłady talentu, który rozwijany może zaowocować w przyszłości własnym pomysłem na samorealizację.
Spotkanie z Shapoorem Safari – który jest szefem kuchni w Moltivolti – przyniosło nam wiele emocji. Warsztaty kulinarne łączące w sobie kuchnię włoską i afgańską zacieśniły przy okazji relacje pomiędzy Uczestniczkami z wszystkich krajów, ponieważ nic tak nie łączy jak wspólne siekanie, ugniatanie i doprawianie potraw W trakcie zajęć w bardzo interesujący sposób Shapoor przekazał nam historię swojej emigracji z ogarniętego wojną Afganistanu do Syrii, gdzie także wybuchła wojna, następnie przeprowadzki do Turcji a potem ucieczki do Włoch, by po wielu perturbacjach odnaleźć swoje miejsce właśnie w Palermo. Zaś najsmaczniejszym efektem wspólnej pracy była wspólna kolacja, podczas której smakowaliśmy efektów naszej pracy podczas warsztatów kulinarnych, czyli pysznych ravioli – niedużych włoskich pierożków – podanych z mięsnym farszem przyprawionym na wzór kuchni afgańskiej.
Nasz wyjazd to oczywiście nie tylko zajęcia i spotkania. Czas wolny spędzaliśmy wspólnie na zwiedzaniu nie tylko samego miasta, ale też miejscowości ościennych, takich jak Cefalu, z zachwycającym widokiem na morze i panoramę nadbrzeża, którą można było podziwiać od strony portu. Odwiedziliśmy również pobliską plażę w miejscowości Mondello i staraliśmy się poznać miasto wraz z jego zabytkami, odkrywając przy okazji prawdziwą sycylijską kuchnię.
Wierzymy w to, że dzięki zorganizowanemu wyjazdowi nasze Beneficjentki odbudowały wiarę w siebie, odkryły nowe umiejętności, zapoznały się z pojęciem multikulturowości, nawiązały interesujące znajomości, które mogą zaowocować w przyszłości prawdziwymi przyjaźniami, a także odkryły w sobie chęć do działania i siłę, która będzie je napędzać.