Święto Niepodległości tuż tuż - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Polska flaga, powiewająca na maszcie

Wielkimi krokami zbliża się 11 listopada, czyli Święto odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, obchody tego ważnego wydarzenia zostały mocno ograniczone ze względu na pandemię SARS COV-2. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd najważniejszych wydarzeń.

Wszystkie wydarzenia zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Najbardziej huczne obchody Święta Niepodległości zaplanowano w Warszawie. Uroczystości będą odbywać się na Krakowskim Przedmieściu.

Biuro Programu „Niepodległa” przygotowała 3 główne sceny tematyczne:

  1. Muzyczna.
  2. Dla Dzieci.
  3. Tańców Polskich.

Na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego od godziny 14:00 odbywać się będą koncerty.

Zagrają Magda Beredy, Bitamina, Dawid Kwiatkowski, Paweł Domagała oraz Grubson.

Scena dla Dzieci w przestrzeni warszawskiej ASP to miejsce, gdzie w godzinach 13.00-18.00 najmłodsi będą mogli zapoznać się z historią Polski i poznają symbolikę barw narodowych. Dzieci będą miały też okazję wziąć udział w warsztatach:

  • młodego reportera prowadzonych przez redaktorów Polskiego Radia Dzieciom,
  • muzycznych,
  • plakatu.

Będą również mogły obejrzeć spektakle teatralne.

W pobliżu sceny staną namioty, w których znajdą dla siebie coś młodzi czytelnicy, przyszli dziennikarze i ci najmłodsi, którzy najbardziej lubią klocki.

Na scenie Tańców Polskich Janusz Prusinowski zaprosi widzów do wspólnego wykonania mazurków, oberków, kujawiaków, chodzonych, wiwatów, krakowiaków oraz wielu innych tańców polskich. Animatorzy wprowadzą publiczność w podstawy kroków i ruchu tanecznego.

Ulicami Traktu Królewskiego będą przechodzić liczne parady, odbędzie się również pokaz orkiestry z mażoretkami. Z balkonu Hotelu Bristol co godzinę odbywać się będą happeningi, w których aktorzy wystylizowani na Ojców Niepodległości wygłaszać będą najsłynniejsze cytaty Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

Oprócz tego podziwiać będzie można parady zabytkowych samochodów oraz powozów konnych.

Szczegółowy program festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Archiwalne zdjęcie w kolorze sepii, przedstawiające fragment Traktu Królewskiego w w Warszawie. Pośrodku zdjęcia logo Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Po dwóch stronach napisu rysunek latarni
Plakat festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Krakowska lekcja śpiewania i wirtualny przewodnik

Jak co roku, w ramach krakowskich obchodów Święta Niepodległości, na Rynku Głównym o godz. 17:00 artyści Teatru Loch Camelot odśpiewają razem z publicznością pieśni związane z rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

„Droga Niepodległości” to tytuł tegorocznej, 78. Krakowskiej Lekcji Śpiewania.

Lekcja śpiewania odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. Widownia będzie liczyć 250 osób, które zajmą miejsca na krzesłach w odległości 1,5 m. Publiczność zostanie odseparowana ogrodzeniem od reszty Rynku Głównego.

Tym razem nie przewidziano namiotów do rozdawania śpiewników, które teraz będą czekały na krzesłach.

Organizatorami koncertu na Rynku Głównym są Biblioteka Polskiej Piosenki i Miasto Kraków. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Jacek Majchrowski.

Plakat 78. Krakowskiej Lekcji Śpiewania "Droga do niepodległości" w kolorze granatowym. Po prawej stronie czerwona gwiazda, w nią wpisany polski orzeł w koronie. Po lewej napisy: Przyjdź na Rynek! Główny Odbierz Śpiewnik! Śpiewaj z nami! 11 listopada czwartek 17.00 Rynek Główny Krakowska Lekcja śpiewania 78. DROGA NIEPODLEGŁOŚCI
Plakat 78. Krakowskiej Lekcji Śpiewania „Droga do niepodległości”

Z okazji Święta Niepodległości przygotowano także wirtualny Przewodnik szlakiem odzyskania niepodległości po Krakowie.

Aplikacja pozwala odkryć miejsca w Krakowie, związane z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości w 1918 roku. Opisy w formie tekstu lub w formie audio przygotował krakowski, licencjonowany przewodnik.

Towarzyszą im mapy, z dokładną lokalizacją opisywanych miejsc.

Bezpłatną aplikację można pobrać w sklepie Play, wpisując hasło „niepodległość po krakowsku”.

Aplikacja Niepodległość po krakowsku

Kobiece dłonie, trzymające smartfon. Na ekranie telefonu zdjęcie łukowatych sklepień oraz filarów. Prawdopodobnie wnętrze kościoła.
Przewodnik Niepodległość po krakowsku

Wróć do początku strony