Przed nami intensywny weekend, czyli marsze Żółtej Wstążki w Krakowie, Poznaniu i Koszalinie - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Żółte tło, na nim w splecionych dłoniach żółta wstążka
Cropped view of woman and man holding yellow ribbon on colorful background, international childhood cancer day concept

Jak co roku, już po raz szósty, 4 czerwca, w wybranych miastach Polski, odbędzie się Marsz Żółtej Wstążki. Jest to marsz solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego.

Tradycyjnie do udziału w marszu organizatorzy zapraszają osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, ich bliskich, rodziny oraz osoby, które ich wspierają. Na Marszu Żółtej Wstążki spotkać można lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, pielęgniarki, sanitariuszy i wszystkich, którym bliski jest temat zdrowia psychicznego.

Organizatorzy wydarzenia:

  • Fundacja eFkropka,
  • organizacje związane z Kongresem Zdrowia Psychicznego.

Sprawdźcie, co i kiedy dzieje się w poszczególnych miastach, a także jakie są tegoroczne postulaty Marszu.

Żółta Wstążka w Warszawie

Marsz Żółtej Wstążki w Warszawie rozpocznie się o godz. 10 w okolicach fontanny przed Pałacem Kultury i Nauki, a następnie poprowadzi przez ulice: Świętokrzyska – Marszałkowska – Senatorska -Miodowa.

Na godzinę 11 organizatorzy zaplanowali pikietę przed Ministerstwem Zdrowia i wręczenie petycji Ministrowi Zdrowia lub jego przedstawicielowi.

Następnie marsz ruszy dalej ulicą Miodową – Bonifraterską, aby dotrzeć pod mural pod wiaduktem przy ul. Słomińskiego.

Zakończenie marszu godz. 12.30.

Żółta Wstążka w Poznaniu

Szczególnie bogaty program wydarzenia na 4 czerwca przewidzieli organizatorzy Marszu Żółtej Wstążki w Poznaniu.

Marsz rozpocznie się o godz. 11:00 na placu za Pomnikiem Bohaterów, następnie uczestnicy przejdą aleją Republik, przy Rosarium skręcą w lewo, następnie również w lewo w aleje równoległą do alei Republik, potem w pierwszą alejkę w prawo. Marsz zakończy się przy rzeźbie „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz.

W trakcie Marszu Żółtej Wstążki w Poznaniu przewidziano:

  • odczytanie deklaracji osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego,
  • odczytanie deklaracji warszawskiej,
  • wolne głosy uczestników marszu,
  • zbieranie podpisów pod deklaracjami,
  • wręczanie żółtej wstążki uczestnikom marszu.

Zaplanowano również wydarzenia towarzyszące:

  • godzinny rejs statkiem po Warcie (godz. 13.00),
  • „Strefa dbania o siebie” (Cytadela – plac przy rzeźbie Nierozpoznani), zajęcia z pracy z ciałem, arteterapia, zajęcia dla dzieci (jeśli dopisze pogoda),
  • piknik, wystawa prac plastycznych, drzwi otwarte godz. 13:00 – 16:00.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Marsz Żółtej Wstążki odbędzie się również w Krakowie 4 czerwca o godzinie 12.00, rozpoczynając się przy pomniku Adama Mickiewicza oraz w Koszalinie 3 czerwca. Będzie miał swój początek o godz.12.00 na ul. Zwycięstwa 119 (Poradnia Zdrowia Psychicznego). Zakończy się o godz. 14.

UWAGA! Organizatorzy bardzo proszą o nieprzynoszenie symboli światopoglądowych i partyjnych oraz nie wznoszenie okrzyków o takim charakterze. Ochrona zdrowia psychicznego jest naszą wspólną sprawą, ponad jakimikolwiek podziałami.

Postulaty Marszu Żółtej Wstążki 2022

Organizatorzy i uczestniczy szóstego Marszu Żółtej Wstążki postulować będą, aby:

1. Wsparcie dla osób w kryzysie było szybkie, jak najbardziej dostosowane do potrzeb i aby wszyscy mieszkańcy Polski mieli równy dostęp do pomocy, żeby nie było białych plam na mapie, gdzie leczenie jest niedostępne.
2. Rozwijało się leczenie środowiskowe oparte na centrach zdrowia psychicznego tworzonych dotąd w pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
3. Rozwijały się działania zapobiegające ogromnemu wzrostowi samobójstw.
4. Psychiatria została właściwie dofinansowana i lekarze i psychoterapeuci nie odchodzili do prywatnego sektora, a z oddziałów psychiatrycznych zniknęło przypinanie pacjenta pasami do łóżka – są inne formy opanowania pacjenta wymagające jedynie poprawy standardów panujących w szpitalu, zatrudnienia więcej personelu i zaaranżowania w sposób odpowiedni szpitalnej przestrzeni.
5. Osoby doświadczające kryzysu psychicznego miały taki sam dostęp do leczenia problemów ze zdrowiem somatycznym jak inni pacjenci.
6. Wspierano przyszłych lekarzy w wybieraniu specjalizacji psychiatrycznej, a na studiach medycznych wprowadzono obowiązkowo zajęcia z komunikacji z pacjentem, aby studentom wybierającym specjalizację psychiatryczną zapewnić zajęcia, na które będą zapraszani eksperci przez doświadczenie.
7. Pacjent doświadczający kryzysu psychicznego i jego bliscy byli otoczeni szacunkiem przez osoby pracujące w ochronie zdrowia psychicznego, żeby służono im wsparciem i informacjami pomagającymi przejść przez to doświadczenie.
8. Rozwijała się rola asystentów zdrowienia – osób po opanowanym kryzysie psychicznym i odpowiednim przeszkoleniu do wspierania ludzi w kryzysie i ich bliskich, żeby byli zatrudniani w centrach zdrowia psychicznego, ZOL-ach, DPS-ach, w pomocy społecznej, ośrodkach dla bezdomnych.
9. Osoby doświadczające kryzysu nie były dyskryminowane i żeby same się nie dyskryminowały pozbawiając się prawa do nauki, pracy czy miłości.
10. Powstawały kampanie społeczne na temat zdrowia psychicznego, aby zmieniać kulturowy wizerunek osoby doświadczającej kryzysu, a w szkołach rozwijały się programy, szkolenia, warsztaty wspierające dzieci i młodzież w dbaniu o zdrowie psychiczne.
11. W Polsce został utworzony choć jeden oddział dla kobiet w ciąży doświadczających kryzysu psychicznego.
12. Utworzono w Polsce oddziały, na których przy doświadczających kryzysu dzieciach mogli być stale rodzice, tak żeby cała rodzina została wsparta.
13. Rozwijało się stosowanie nowoczesnych i skutecznych metod terapeutycznych, jak podejście otwartego dialogu czy reanimacja emocjonalna.

Wróć do początku strony