Program PFRON dla uchodźców z niepełnosprawnościami z Ukrainy - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Logo PFRON Rysunek tulipana na białym tle

Zgodnie z Ustawą z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Funduszu Solidarnościowego będą przeznaczone na pomoc dla obywateli Ukrainy z niepełnosprawnością, którzy legalnie będą przebywać w Polsce po 24 lutego br.

Program PFRON

Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opracował już program wsparcia uchodźców z Ukrainy z niepełnosprawnościami i zabezpieczył na jego cel 130 mln. zł.

Ze wsparcia będą mogły skorzystać:

  • indywidualne osoby z niepełnosprawnością,
  • samorządy terytorialne,
  • organizacje pozarządowe prowadzące działania pomocowe na rzecz niepełnosprawnych obywateli Ukrainy.

Na uruchomienie programu PFRON czekają władze samorządowe, wojewódzki i powiatowe.

Wskazują one na wyzwania, związane z opieką nad dużą grupą osób z niepełnosprawnościami umysłowymi. Problemem są między innym niewystarczające stawki jednostkowe na uchodźców. Nie uwzględniają one kosztów opieki, pielęgnacji, rehabilitacji, leków czy specjalnego żywienia i zabezpieczenia medycznego.

Infolinia PFRON dla służb granicznych i punktów recepcyjnych

PFRON, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku, uruchomił również telefon wsparcia.

Mogą dzwonić na niego:

  • służby graniczne,
  • personel punktów recepcyjnych przyjmujących uchodźców z Ukrainy,
  • osoby indywidualne, poszukujące informacji w zakresie profesjonalnego transportu, pomocy asystenckiej, środków higienicznych czy zakwaterowania.

Telefon jest bezpłatny i pełni rolę informacyjną.

Numer telefonu: 503 703 974.

Usługa bezpłatnej infolinii jest możliwa dzięki stałemu gromadzeniu przez PFRON danych o miejscach pobytowych i możliwości transportu dla niepełnosprawnych obywateli Ukrainy. Dane są zbierane w trybie ciągłym i stale aktualizowane. Fundusz współpracuje bezpośrednio z punktem recepcyjnym dla dzieci ewakuowanych z domów dziecka.

Wróć do początku strony