Prognozy i podsumowanie rynku pracy infoPraca.pl - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

zdjęcie przedstawia logotyp portalu z ogłoszeniami o pracę info praca

Co wydarzy się na rynku pracy w pierwszym kwartale 2019 roku? Jakich pracowników będą szukać pracodawcy? Co wydarzyło się na rynku pracy w IV kwartale 2018 roku.

Zapraszamy do przeczytania podsumowania naszego partnera – infoPraca.pl

Licznik rynku infoPraca.pl – IV kwartał 2018 r.

Mazowsze liderem, lubuskie na czele wzrostów, lubelskie – spadków – oto krótka charakterystyka ostatnich 3 miesięcy minionego roku na rynku pracy.

W IV kwartale 2018 r. najwięcej ofert pojawiło się w woj. mazowieckim – 11068, co w porównaniu do IV kwartału 2017 r. stanowi wzrost o 24 proc. Pierwszą trójkę uzupełniają zagranica (6437, + 19 proc.) i dolnośląskie (3997, +24 proc.). Patrząc pod kątem procentowych wzrostów, na czele zestawienia znalazły się lubuskie (+122 proc.) i zachodniopomorskie (+110 proc.). Największe spadki zanotowały lubelskie (-20 proc.), podkarpackie (-18 proc.) i podlaskie (-16 proc.).

W dolnośląskim najwięcej ofert pojawiło się w kategorii praca na produkcji (1179). Administracja publiczna to domena kujawsko-pomorskiego (123), lubelskiego (138), podkarpackiego (130), podlaskiego (116), pomorskiego (258), świętokrzyskiego (70) i warmińsko-mazurskiego (100). W lubuskim „jedynką” okazała się praca na magazynie (512), w łódzkim – praca na produkcji (431), podobnie jak w małopolskim (580), opolskim (113), śląskim (833) i wielkopolskim (503). Mazowsze to przede wszystkim nauka/ edukacja/ szkolenia (4304), a listę w zachodniopomorskim otwiera praca fizyczna (734). Nie inaczej było za granicą (1885), choć tu zbliżony wynik osiągnęło budownictwo (1682).

Ogłoszenia z podziałem na branże

Zestawiając ze sobą IV i III kwartał 2018 r., pod względem liczby ofert pracy w serwisie InfoPraca.pl wysoką i stabilną pozycję utrzymały administracja biurowa, administracja publiczna, budownictwo, doradztwo/ konsulting, finanse, instalacje/ utrzymanie/ serwis, inżynieria, IT-programowanie, logistyka, nauka/ edukacja/ szkolenia, medycyna, obsługa klienta, praca dla studenta, praca fizyczna, praca magazynowa, praca na produkcji, sprzedaż – account management. Co więcej, zbliżone wyniki zanotowano w IV kwartale 2017 r. Różnice, to wyraźne w IV kwartale 2018 r. przyrosty w branżach: nauka/ edukacja/ szkolenia (+101 proc.), praca dla studenta (+333 proc.).  

Czołowa „10” aplikacji kandydatów

Licznik rynku InfoPraca.pl wskazuje, że wśród kandydatów największym powodzeniem w IV kwartale 2018 r. cieszyły się oferty zamieszczane w branżach praca fizyczna (ponad 31 tys. aplikacji), praca na produkcji (ponad 22 tys.), instalacje/ utrzymanie/ serwis (ok. 16 tys.), praca na magazynie (ok. 14 tys.), administracja biurowa (ok. 13 tys.), budownictwo (ok. 13 tys.), biuro/ dokumentacja (ok. 10 tys.), obsługa klienta (ok. 8,5 tys.) i administracja/ sekretariat (ok. 8 tys.).

Jeśli jako kryterium wybierzemy średnią liczbę CV na ogłoszenie, to liderem takiego zestawienia będzie praca w mediach/ dziennikarstwo (26,8 CV na ogłoszenie), a następnie administracja/ sekretariat (24,2), praca na magazynie (23,4), rolnictwo (17,9), reklama/ komunikacja (17,3), marketing/ PR/ social media (17,1), praca dla studenta (16,7), prawo (16,6), administracja biurowa (16,4) i praca na produkcji (15,8).

Najbliższe perspektywy

W I kw. 2019 r. zatrudnienie planują zwiększyć szczególnie firmy z branż: produkcja przemysłowa, transport i logistyka oraz budownictwo. Najwięcej nowych pracowników będą poszukiwać pracodawcy w południowej, południowo-zachodniej i wschodniej Polsce – wynika z Barometru ManpowerGroup Perspektywy Zatrudnienia. Prognoza netto zatrudnienia, czyli wyrażona w procentach różnica pomiędzy liczbą pracodawców deklarujących wzrost i spadek zatrudnienia wynosi +8 proc., zaś poddana korekcie sezonowej sięga +12 proc. – czytamy w Barometrze. Zdaniem Marka Jurkiewicza, General Managera InfoPraca.pl, na znaczeniu zyskują regiony, gdzie dotąd pracy było mniej, czyli województwa we wschodniej, północno-zachodniej  i północnej części kraju. Ekspert uważa też, że w kolejnych miesiącach roku możemy spodziewać się równie intensywnej rywalizacji o pracowników, jak w I kwartale. Z ich dostępnością może być nawet gorzej niż w minionym roku, a to ze względu na politykę państw zachodniej Europy, która przewiduje wprowadzenie ułatwień w dostępie do pracy dla cudzoziemców. Możemy spodziewać się zatem, że część pracowników zdecyduje się szukać zatrudnienia poza naszymi granicami.

Dla pracodawców istotne będzie znalezienie sposobów na zatrzymanie dotychczasowych pracowników, a także zapewnienie harmonijnej współpracy zespołowej – w ich skład wchodzą już bowiem nawet cztery pokolenia. Ponadto od 1 stycznia w życie weszły zmiany w przepisach dotyczących prowadzenia dokumentacji pracowniczej (skrócenie okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej z 50 do 10 lat, umożliwienie przechowywania dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej)  oraz ustawa o PPK. Minimalne wynagrodzenie wyniesie 2250 zł, a stawka godzinowa 14,70 zł brutto[1].


[1] Za: Polskie Forum HR

Wróć do początku strony