Miło nam poinformować, że prace w pierwszym etapie projektu „Opracowanie projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych o proponowanej nazwie: Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami” zostały zakończone.
Projekt realizowany jest w partnerstwie przez:
- Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej,
- Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami,
- Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego,
- Uniwersytet Warszawski,
- Szkołę Główną Handlową w Warszawie,
- Fundację Naukową Instytut Badań Strukturalnych.
Dlaczego etap pierwszy był tak ważny?
Etap pierwszy był zatytułowany „Analiza faktyczna sytuacji osób z niepełnosprawnościami”.
Prace w tym etapie zaowocowały szczegółowymi raportami oraz analizami, dającymi pełen obraz polskiego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami.
Raporty, przygotowane z udziałem ekspertów, wskazują jednocześnie obszary, wymagające interwencji.
Zawierają one również wstępne rekomendacje rozwiązań, które mają być zawarte w ustawie. Tym samym stanowią gotowy materiał do dalszych prac nad tworzeniem ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami.
Jakie produkty powstały w pierwszym etapie projektu?
W pierwszym etapie projektu powstały następujące opracowania:
- Analiza w zakresie faktycznej sytuacji osób z niepełnosprawnościami i rozwiązań prawnych z zakresu ich wsparcia.
- Analiza wszystkich rozwiązań prawnych z wsparcia osób z w tym niepełnosprawnościami, analizy aktów prawnych pod kątem Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
- Propozycje zmian w zakresie finansowania instrumentów prawnych, towarzyszące propozycjom zmian legislacyjnych, stosownie do z zdiagnozowanych potrzeb osób niepełnosprawnościami i potrzeb wynikających z opracowywanych mechanizmów wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami i koordynacji działań związanych z wdrażaniem Konwencji.
- Przegląd terminologii stosowanej w różnych aktach prawnych, odnoszącej się do niepełnosprawności lub jej rodzajów, pod kątem spójności i zgodności z „Konwencją ONZ oraz o prawach osób niepełnosprawnych propozycje zmian aktów prawnych ujednolicające i dostosowujące tę terminologię.
- Raport z prac wykonanych Ekonomicznych w przez Partnerów ramach Zadania 1 Analiza ekonomiczna obecnie funkcjonujących instrumentów wsparcia osób z na niepełnosprawnościami podstawie aktów prawnych ich dotyczących.
- Raport z prac wykonanych przez Partnerów Ekonomicznych w ramach Zadania 1 Ocena kosztów funkcjonowania systemu świadczeń w z związku z biernością zawodową osób z niepełnosprawnościami oraz oszacowanie wariantów kosztowych zmian systemowych sprzyjających aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami.
- Przegląd terminologii stosowanej w różnych aktach prawnych, odnoszącej się do niepełnosprawności lub jej rodzajów, pod kątem spójności i zgodności z Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
- Propozycje zmian aktów prawnych ujednolicające i dostosowujące terminologię stosowaną w różnych aktach prawnych, odnoszącą się do niepełnosprawności.
Załączniki: