Nowelizacja ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Symbol sprawiedliwości na tle szarego muru z cegły

W Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Większość nowych przepisów wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia.

Celem nowelizacji ustawy jest poprawa skuteczności wdrażania dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

To bardzo ważna zmiana. Ustawa rodzi bowiem nowe obowiązki dla podmiotów publicznych. Sprawdźmy, jakie.

Jakie nowe obowiązki nakłada nowelizacja ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych?

Nowelizacja ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych:

  1. Precyzuje czas, jaki ma urząd na dodanie napisów i audiodeskrypcji do publikowanych multimediów (14 dni od publikacji).
  2. Nakłada obowiązek zapewnienia dostępności cyfrowej przez podmiot publiczny zarządzanych elementów strony internetowej czy aplikacji mobilnej.
  3. Precyzuje mechanizm nadmiernych kosztów, który od teraz może być stosowany jedynie w uzasadnionych przypadkach do konkretnych elementów strony internetowej lub aplikacji mobilnej, a nie ich całości. W przypadku stwierdzenia nadmierności kosztów zapewnienia pełnej dostępności cyfrowej jakiegoś elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej podmiot publiczny nadal ma obowiązek dbać o jego maksymalną możliwą dostępność cyfrową i o pełną dostępność cyfrową pozostałych elementów tworzących stronę internetową lub aplikację mobilną.

To jedynie kilka przykładów wprowadzonych zmian.

Wszystkie nowe obowiązki znajdziecie w nowelizacji ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych:

Wróć do początku strony