WOMAI (world of my all inspirations) to wyjątkowe Centrum Nauki i Zmysłów w Krakowie przy ulicy Pawiej 34, gdzie staramy się łączyć dwa przeciwstawne światy: światła i ciemności. Co przyświecało twórcom tego miejsca? Inspirowanie ludzi do odkrywania niesamowitych zjawisk, edukowanie szczególnie najmłodszych i pokazanie, jak ważna jest akceptacja różnorodności. W ofercie są dwie wystawy: ,,w stronę światła” i ,,w stronę ciemności”, które łącząc się, pokazują nam piękno otaczającego nas świata zmysłów.
Co możesz zobaczyć, nie widząc?
Ciemna ścieżka daje możliwość przetestowania zmysłów w przestrzeni całkowicie pozbawionej światła, docenienia ich i pokazania, jak bardzo mogą nas zawodzić. Przez całą podróż panuje bezwzględny mrok, a uczestnicy są prowadzeni przez osobę niewidomą, która jest ich przewodnikiem. Na wystawie posługujemy się wszystkimi zmysłami z wyjątkiem wzroku, a dzięki rozwiniętej ścieżce dźwiękowej wczuwamy się w sytuacje codzienne, takie jak przejście przez ulicę czy wykonywanie ciekawych czynności w domu.
Prawdziwe historie
Celem wystaw jest uwrażliwienie gości na potrzeby niepełnosprawnych, pobudzić ich empatię i pokazać, że determinacja pomaga w pokonywaniu wszelkich barier. Przede wszystkim dowiadujemy się, jak funkcjonują osoby niewidome oraz z jakimi problemami muszą się zmagać. Każdy z przewodników przybliża uczestnikom swoją prawdziwą historię, chętnie odpowiadając na każde pytanie w myśl zasady, że nie ma głupich pytań. Udział w wystawie jest wyjątkowym doświadczeniem, które pomaga pobudzić zmysły.
Również online
Pandemiczna rzeczywistość zmusiła WOMAI do uaktywnienia się również w świecie wirtualnym, dlatego też powstała wyjątkowa oferta zwiedzania świata ciemności w formie online. Uczestnicy, z opaską na oczach i towarzystwem niewidomego przewodnika, podejmują różne wyzwania i uaktywniają wszystkie zmysły z wyjątkiem wzroku. Do tej pory inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem, dlatego zostanie w ofercie WOMAI.
Zachęcamy też do posłuchania podcastu na temat WOMAI, który powstał w ramach projektu Tyflotechniczna Platforma Multimedialna.