Kreatywnie i sportowo – warsztaty w Izmirze - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

W dniach 24 do 27 kwietnia Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego uczestniczyła w kolejnym szkoleniu projektu Erasmus+ Sport pt. „Rozwój i wdrażanie praktycznych strategii na rzecz poprawy aktywności fizycznej i stanu zdrowia mieszkańców Europy” (Development and Implementation practices of strategies for health-enhancing physical activities in local communities across Europe). Zapraszamy na relację z warsztatów w słonecznym Izmirze (Turcja).

Tym razem spotkanie odbyło się w Turcji, u partnera w Izmirze. W spotkaniu uczestniczyły pięcioosobowe zespoły z krajów wszystkich partnerów projektu: Chorwacji, Litwy, Łotwy Włoch i Turcji. Zespól z Polski tworzyło troje pracowników naszej Fundacji z biura w Warszawie, pan Paweł Kwapień (instruktor żeglarstwa i sportów motorowodnych) oraz Pan Tomasz Urynowicz (Dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Krakowie).

Pierwszego dnia organizatorzy zadbali o integrację uczestników spotkania i stworzenie dobrej atmosfery do dalszej współpracy. Nad całością tej części czuwał koordynator projektu ze strony tureckiej. Służyło temu ćwiczenie polegające na malowaniu uczestników spotkania wzajemnie, by potem opowiedzieć o swojej pracy, zainteresowaniach, aktywnościach. Dzięki temu w krótkim czasie lody zostały przełamane, a wszyscy uczestnicy poczuli się znacznie lepiej w swoim towarzystwie. Kolejnym etapem warsztatów było wystąpienie koordynatora projektu, który przedstawił i podkreślił, co jest głównym celem warsztatów oraz przypomniał po krótce główne założenia i cele projektu. Po południu uczestnicy spotkania południu mieli praktyczną możliwość doświadczenia, jak turecki partner wdraża rekomendacje HEPA – odbyły się wspólne ćwiczenia aerobiku w centrum handlowym BOSTANLI MAVİ BAHÇE w Izmirze. Podczas tego miejskiego eventu dołączali również mieszkańcy miasta, którzy początkowo bacznie obserwowali to wydarzenie. To była duża dawka fizycznej aktywności i wspaniałej zabawy.

 

Kolejny dzień był poświęcony warsztatom na temat społecznego włączania, partycypacji, integracji i grupach defaworyzowanych. Głównym tematem zajęć prowadzonych w grupach był temat współpracy międzysektorowej i współpracy w środowisku lokalnym. Dzięki niej uczestnicy mogli poznać kilka schematów i dyskutować o nich. Nie zabrakło także czasu na podzielenie się dobrymi praktykami z krajów poszczególnych partnerów. Choć warsztaty odbywały się wewnątrz były bardzo aktywne i angażujące.

Kolejny dzień rozpoczął się prezentacją dyrektor Departamentu Chorób Zakaźnych, na temat HEPA w sektorze zdrowia publicznego. Następnie uczestnicy warsztatów odwiedzili Centrum Młodych Ataturk i poznali sposób jego funkcjonowania. Kolejną częścią warsztatów była rowerowa przejażdżka wzdłuż wybrzeża, do Konak Square, w którym do partnerów dołączyli także urzędnicy oraz mieszkańcy miasta. Wydarzenie to było rodzajem happeningu dla mieszkańców Izmiru, a jednocześnie wspaniałą promocją HEPA. Dzień zakończył się wspólną kolacją, po której uczestnicy spotkali się na podsumowanie minionych trzech dni.

 

W ostatni dzień odbyła się wizyta studyjna w nowoczesnym centrum sportowym, przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz będące obiektem ogólnodostępnym dla mieszkańców. Co ważne mieszkańcy Izmiru mogą korzystać z oferty Centrum zupełnie za darmo – jedynym płatnym miejscem jest tylko oddział opieki dla seniorów. Po powrocie z wizyty studyjnej każdy z partnerów przedstawiał prezentację, dotyczącą promocji HEPA w lokalnym środowisku w sektorach zdrowia i usług społecznych – jednocześnie było to zakończenie całego spotkania.
W imieniu naszego zespołu chcielibyśmy podziękować naszym gospodarzom – partnerom z Turcji. Włożyli duży wysiłek w przygotowanie spotkania. Wszystko było po prostu wspaniałe 😉 Ze spotkania przywieźliśmy ze sobą sporo pomysłów, energię, niezapomniane wrażenia I nowe kontakty.

 

Wróć do początku strony