Konwencja inspiruje Małopolskę - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

na zdjęciu stoi kobieta z długimi brązowymi włosami, ubrana w czarną sukienkę. Trzyma w jedne ręce mikrofon, w drugiej kopertę. To koperta życia. Projekt wprowadziła gmina Skawina.

Dwa lata pracy, 54 przebadane Instytucje, 250 sprawdzonych budynków, setki godzin rozmów z pracownikami jednostek, opracowanie raportów z rekomendacjami i ich weryfikacja – tak wyglądała realizacja projektu Małopolska wdraża konwencje ONZ dotyczącą praw osób z niepełnosprawnościami.

4 kwietnia 2019 roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im Jana Pawła II odbyła się konferencja podsumowująca zakończony właśnie projekt. – Serdecznie dziękujemy Państwu za udział w projekcie – mówiła do zebranych Anna Rdest, koordynatorka projektu – w czasie otwarcia. – To był ogrom pracy. Było warto. Dzięki temu  możemy zmieniać otoczenie tak, by ludziom z niepełnosprawnościami żyło się łatwiej.

Konwencja ONZ

Krótką historię wdrażania Konwencji ONZ w Polsce przedstawił Prezes naszej Fundacji – Aleksander Waszkielewicz, podkreślając jak wielkie ma ona znaczenia w podnoszeniu jakości życia. – Nasza Fundacja od lat jest zaangażowana we wprowadzanie Konwencji, realizujemy wiele projektów, które zmieniając świadomość, zmieniają rzeczywistość. Angażujemy się obecnie w działania związane z dostępnością – organizujemy różne szkolenia, aktywnie włączamy się we wszelkie prace legislacyjne związane z uproszczeniem życia.

W oficjalnej części zabrała również głos Katarzyna Kozinek-Dec z PFRON, Oddział Małopolska podkreśliła, jak monitoring bardzo pomógł we wprowadzaniu udogodnień.

Dwoje kierowników zespołów monitoringowych – Katarzyna Balwierz oraz Artur Then przedstawili wnioski z samego projektu. Za największe trudności uznali – brak wystarczającej otwartości części urzędników oraz trudności w kontaktach. Co ciekawe, często znikały one, kiedy nawiązywaliśmy relacje i zaczynała się praca – opowiadał Artur Then.

Co zmienił projekt w mojej Instytucji

Uczestnicy naszej konferencji z chęcią dzielili się informacjami oraz pomysłami, jakie pojawiły się w wyniku naszych wspólnych prac podczas realizacji projektu. Wszyscy podkreślali, że dzięki wzięciu udziału w badaniach naszych zespołów uwrażliwieni zostali na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, o których wcześniej nie myśleli.

– Dzięki rozmowom z członkami zespołu monitoringowego – opowiadała Katarzyna Zielińska z Muzeum Lotnictwa Polskiego – zrobiliśmy kilka zmian, a tym samym zwiększyliśmy dostęp do eksponatów w naszym Muzeum osobom poruszającym się na wózkach. Szklane szyby zyskały natomiast naklejone znaki z gwiezdnych wojen – teraz każdy je zobaczy.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pracują nad zmianą stron internetowych na dostępne.

Urząd Miejski w Andrychowie zorganizował dla 16 osób kurs języka migowego, dzięki dofinansowaniu z PFRON-u. A Starostwo Powiatowe w Gorlicach zaczęło planować budowę windy w zabytkowym budynku. – Dawniej nie myślało się tak o osobach z niepełnosprawnościami – dzielił się z innymi Andrzej Wojciechowski z działu strategii i rozwoju – teraz , między innymi dzięki projektowi – osoby z niepełnosprawnościami są zauważane.

W Wielkie Wsi powołany został pełnomocnik ds. seniorów i już zaczyna działać aktywnie.

Czas na innowacje

Wiele Instytucji, doskonale znając problemy i bolączki swojego najbliższego otoczenia, samodzielnie wprowadza innowacje.  Rozmawialiśmy o tym w drugiej części konferencji – w panelu dyskusyjnym o „dobrych praktykach”.

Pan Bogdan Dąsal, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych opowiadał o pętlach indukcyjnych, które udało się zamontować już w 40 punktach obsługi klientów w Krakowie. Zostali też przeszkoleni pracownicy.

Największe emocje wśród wszystkich wzbudziły jednak trzy pozostałe projekty, każdy z zupełnie innego powodu.

Pani Anna Rudek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Skawinie opowiadała o projekcie – koperta życia, który wprowadzony został w gminie, we współpracy z pogotowiem ratunkowym. – Dzięki tej kopercie kilkunastu osobom udało się przyspieszyć pomoc, a w kilku – uratować ludzkie życie.

Drugi projekt przedstawiła Pani Anna Długosz, sekretarz Gminy Michałowice a dotyczy on – prowadzenia zajęć z języka migowego.

– Wszystko zaczęło się od zatrudnienia w urzędzie osoby głuchej – mówiła. – I dzięki temu, poszliśmy dalej – pojawił się pomysł prowadzenia zajęć z polskiego języka migowego w przedszkolu. Zadziałało. Teraz uczą się go dzieci w szkole, w klasach od 1-3. I chcą następni uczniowie.

Mogliśmy też zobaczyć i posłuchać życzenia nagrane przez uczniów szkoły w języku migowym.

Budzenie wyobraźni, uwrażliwienie na inne osoby, na drugiego człowieka a przez to uczenie się samemu – to właśnie zyskują dzieci w Michałowicach.

Rozmach inwestycyjny przedstawiła nam Pani Sylwia Borowińska z Urzędu Miasta Tarnowa. Powstały tam dwa ośrodki – Bezpieczna Przystań oraz Słoneczne Wzgórze, w pełni dostępne, zapewniające osobnom z niepełnosprawnościami możliwość zatrudnienia, pobytu oraz organizowania konferencji. Jest też usługa wytchnieniowa. Całość dwóch projektów to około 14 miliionów złotych, w zdecydowanej większości z dofinansowaniem unijnym.

Konwencja inspiruje do wielu nowych działań, do otwartości i gotowości na zmiany.

Z takim odczuciem żegnaliśmy uczestników.

Współorganizatorem konferencji był Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

zdjęcie przedstawia logotyp Krakowskiego szpital specjalistycznego im Jana Pawła II - to niebieski krzyż na białym tle, z dwiema zielonymi liniami, jakby tęczą. Jest też informacja że to instytucja województwa małopolskiego oraz znak funduszy małopolskich - kolorowa literka M
Wróć do początku strony