Za nami kolejne trzy z kilkunastu zaplanowanych konsultacji społecznych projektów rozwiązań ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych.
Konsultacje odbywają się w ramach projektu Konsultacje odbywają się w ramach projektu pt. Opracowanie projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych o proponowanej nazwie: Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami wraz z Oceną Skutków Regulacji i uzasadnieniem, jak też propozycji zmian legislacyjnych podążających za nową ustawą, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Działanie 2.6 Wysoka jakość polityki na rzecz włączenia społecznego i zawodowego osób niepełnosprawnych, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zapraszamy do lektury krótkiego podsumowania wszystkich spotkań.
Konsultacje społeczne Łódź 14.07.2023
Konsultacje społeczne, które odbyły się 14 lipca w Łodzi, dotyczyły mieszkalnictwa i Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych (WSM).
Liczna frekwencja sprzyjała gorącej dyskusji oraz owocnej pracy w grupach.
Uczestnikom konsultacji udało się wypracować szereg ważnych postulatów, a także zgłosić liczne, cenne uwagi do przedstawionych propozycji zapisów.
Przedstawiciele urzędów, organizacji samorządowych, pozarządowych, osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie podkreślali min. konieczność:
- zrewidowania punktacji, na podstawie której będzie można uzyskać miejsce w WSM,
- dostosowania WSM do indywidualnych potrzeb mieszkańców,
- ustalenia kryteriów doboru osób w mieszkaniu,
- właściwego przeszkolenia asystentów w WSM,
- ustalenia granic autonomii mieszkańca WSM,
- zrewidowania zależności między WSM a zasiłkami i świadczeniami, również dla opiekunów OzN,
- umożliwienia migracji między WSM,
- dostosowania WSM do potrzeb osób z niepełnosprawnościami inne niż ruchowe.
Te i pozostałe postulaty zostały zebrane i w formie raportu z konsultacji zostaną przekazane do dalszych prac.
Konsultacje społeczne Gdańsk 18.07.2023
Z Łodzi pomknęliśmy na Pomorze, a dokładniej do Gdańska, gdzie zagadnienie dostępności informacyjno-komunikacyjnej w kontekście projektowanej Ustawy przybliżała mec. Katarzyna Heba.
Obszerność prezentowanej tematyki, jej wielowątkowość i wieloaspektowość sprawiły, że tym razem postulatów oraz uwag ze strony uczestników konsultacji było naprawdę sporo.
Prezentujemy kilka wybranych.
Uczestnicy bardzo mocno podkreślali potrzebę doprecyzowania kwestii tłumaczenia PJM i finansowania tłumaczy, a także mówili o potrzebie wyraźnego zdefiniowania pojęcia „usługi powszechnej”.
Poruszono również wątek sztucznej inteligencji w kontekście dostępności oraz nierówności obowiązków podmiotów publicznych i prywatnych w kwestii zapewniania dostępności informacyjno-komunikacyjnej.
Uczestnicy konsultacji społecznych w Gdańsku postulowali także utworzenie jednych standardów dla wszystkich podmiotów, podjęcie działa przeciw wykluczeniu cyfrowemu starszego pokolenia, a także równoległe świadczenie usług analogowych i cyfrowych.
Ważnym postulatem, sformułowanym podczas spotkania, było również wprowadzenie wymogu zatrudnienia na stałe ekspertów ETR w instytucjach oraz zlikwidowanie wymogu zgłaszania zapotrzebowania na usługi tłumacza PJM na trzy dni do przodu.
Konsultacje społeczne Gdynia 19.07.2023
Ostatnie z zaplanowanych spotkań odbyło się 19 lipca w Gdyni.
Przedmiotem dyskusji był Indywidualny Planu Wsparcia (IPW), czyli Budżet Osobisty.
Dyskusja w dużej mierze dotyczyła zasad korzystania z transportu, który jest jedną z usług, oferowaną w ramach Budżetu Osobistego czy możliwości sfinansowania specjalistycznego sprzętu.
Duże emocje wśród zebranych wzbudziła kwestia asystencji osobistej, a także finansowania kursów asystenckich.
Uczestnicy formułowali postulaty, dotyczące także innych usług, oferowanych w ramach BO.
Podsumowanie
Liczna frekwencja na spotkaniach konsultacyjnych pokazuje, jak ważne i pilne jest jak najszybsze opracowanie projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych.
Dzięki Waszej aktywności na poszczególnych konsultacjach będziemy w stanie stworzyć obszerny raport pokonsultacyjny, który, mamy nadzieję, stanie się jasnym i wyraźnym głosem środowiska OzN, domagającego się od lat równych praw i równych szans.
Będzie on również wskazówką w toku dalszych prac legislacyjnych, wyznaczającą pożądany kierunek zmian.
Ale, ale, to jeszcze nie koniec konsultacji.
Na kolejne spotkania zapraszamy już we wrześniu!
Do zobaczenia!
Konsultacje społeczne w Łodzi