Konferencja tematyczna „PFRON wspiera dostępność” - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Plakat konferencji. PFON wspiera dostępność. Ekran komputera, dookoła niego piktogramy, symbolizujące niepełnosprawność wzroku, słuchu, ruchu raz intelektualną

Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji tematycznej „PFRON wspiera dostępność”, która obędzie się w formie online 19 maja 2022 r. w godz. 11.00-13.00.

Jak PFRON wspiera dostępność?

Wydarzenie odbędzie się w ramach Światowego Dnia Wiedzy o Dostępności. Jest to dzień poświęcony szczególnie dostępności cyfrowej.

W pierwszej części konferencji eksperci opowiedzą, jak tworzyć dostępne formularze oraz omówią postępowanie skargowe na brak dostępności.

W drugiej części wydarzenia eksperci odpowiedzą na pytania uczestników konferencji w zakresie dostępności.

Kto może wziąć udział w konferencji?

W konferencji mogą wziąć udział:

  • koordynatorzy dostępności w podmiotach publicznych,
  • wszyscy zainteresowani wdrażaniem dostępności.

Program konferencji

Poniżej przedstawimy ramowy plan konferencji.

godzina 11:00 Przywitanie uczestników przez Krzysztofa Michałkiewicza – Prezesa Zarządu PFRON. Wystąpienie Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

godzina 11.15 Jak technicznie tworzyć dostępne formularze w formie dokumentów (Prowadzenie: Piotr Witek – FIRR/Utilitia).

Mamy kontakt z wieloma urzędami. Zauważyliśmy, że nie potrafią przygotować dostępnych cyfrowo formularzy. Takich dokumentów w podmiotach publicznych funkcjonuje bardzo wiele, dlatego na przykładzie dobrych praktyk pokażemy, jak je tworzyć z myślą o wszystkich użytkownikach.
Zagadnienie zostanie przedstawione z perspektywy klienta ze szczególnymi potrzebami  oraz zostaną przedstawione sposoby realizacji dostępnego formularza.

godzina 11.50 Skargi na brak dostępności cyfrowej (Prowadzenie: Adam Pietrasiewicz – KPRM).

Przybliżymy jak postępowanie skargowe jest zapisane w ustawie o dostępności cyfrowej. Omówimy żądanie dostępności w podmiocie publicznym, okoliczności dostępu alternatywnego, sytuacje, w których podmiot publiczny, może odmówić zapewnienia dostępności i co to oznacza?

godzina 12.10 Skarga na brak dostępności, którą możesz złożyć do PFRON (Prowadzenie: Łukasz Iwancio – PFRON).

Do naszej instytucji można składać skargi na brak dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej. Omówimy jak złożyć wniosek i skargę na brak dostępności. Wyjaśnimy wymogi formalne i terminy. Pokażemy także jakie obowiązki ma podmiot publiczny w postępowaniu skargowym.

godzina 12.30 Pytania od uczestników konferencji.

Rejestracja uczestników

Aby móc uczestniczyć w konferencji należy wypełnić formularz rejestracyjny w terminie do 16 maja 2022 r.

Wróć do początku strony