Wojskowa Akademia Techniczna zaprasza na jednodniową konferencję podsumowującą projekt pt. „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych”.
Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Głównego Geodety Kraju.
Kiedy i gdzie?
Konferencja odbędzie się 23 maja 2024 r. w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej (sala kinowa),
ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25a, Warszawa.
Na czym polegał projekt?
Celem projektu było wypracowanie i pilotażowe wdrożenie kompleksowej technologii opracowywania niskobudżetowych tyflomap walorów kulturowych zabytkowych parków i ogrodów, zwiększających dostępność oferty turystycznej i kulturowej dla osób niewidomych i słabowidzących.
W projekcie Wojskowa Akademia Techniczna zaproponowała nowe podejście do opracowywania tyflomap parków: zamiast map służących poruszaniu się po parku zaproponowała mapy pokazujące styl parku, który decyduje o jego pięknie i unikalności.
Organizatorzy konferencji chcą za pomocą map przekazywać to, co nazywamy wartościami kulturowymi, czyli informacje o tych cechach parku, które decydują o jego pięknie i unikalności. O cechach tych decyduje ogrodowa kompozycja, czyli układ określonych elementów przyrody, wody i architektury, zestawionych ze sobą w taki sposób, że tworzą one harmonijną całość.
Rodzaj tych elementów i sposób ich rozlokowania w przestrzeni decydują o stylu, w którym ogród został zaprojektowany, zaś mapa, jako pomniejszony obraz parku, jest jednym z niewielu rozwiązań oddających rzeczywiste relacje pomiędzy jego wszystkimi obiektami.
Za pomocą map chcą zachęcić osoby z dysfunkcjami wzroku do samodzielnej eksploracji kompozycji parkowych, poznawania i rozróżniania ich stylów, bliższego i bezpośredniego obcowania z obiektami kultury.
Opracowane tyflomapy umożliwią osobiste odkrywanie historycznych ogrodów osobom z niepełnosprawnością wzroku i pozytywnie wpłyną na odczucie inkluzji informacyjno-edukacyjnej naszych odbiorców.
Co będzie tematem konferencji?
Tematem konferencji będzie przedstawienie badawczych i praktycznych wyników
trzyletniego projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i realizowanego
w Wojskowej Akademii Technicznej w latach 2021-2024.
Podczas konferencji organizatorzy wprowadzą uczestników w świat parków i ogrodów projektowanych w różnych stylach – od renesansowych i barokowych, przez ogrody krajobrazowe, aż po orientalne ogrody japońskie.
Zaprezentują również ideę przedstawiania na tyflomapach cech różnych stylów ogrodowych oraz edukacji osób niewidomych i słabowidzących w zakresie ich poznawania.
Podzielą się także metodycznymi i praktycznymi aspektami całego procesu redakcji map i doboru technik ich druku, przeprowadzonego w ścisłej współpracy z odbiorcami map, czyli osobami niewidomymi i słabowidzącymi.
Część spotkania zostanie poświęcona na wystąpienia osób z innych ośrodków zajmujących się rozwiązaniami dla osób niewidomych i słabowidzących.
Szczegóły konferencji
Konferencja jest nieodpłatna, towarzyszyć jej będzie wystawa prac dotykowych.
Uczestnikom organizatorzy zapewniają przerwę kawową i lunch.
Jak zapisać się na konferencję?
Chętnych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.