Innovathon dla Dostępności w Krakowie - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

na drewnianym stole leży zapalona żarówka
zdjęcie: pixabay

Wciąż pełni energii, kreatywnej burzy i inspiracji wspominamy piątek 13 grudnia 2019 kiedy odbył się pierwszy Innovathon dla Dostępności – maraton kreowania innowacji społecznych w metodyce Design Thinking.

Wydarzenie zebrało łącznie 9 drużyn, które dzielnie pracowały na rzecz stworzenia innowacji społecznych w zakresie dostępności dla osób starszych i z niepełnosprawnością.

W trakcie całego dnia drużyny przechodziły przez 5 etapów Design Thinking:

Empatię -> Diagnozę Potrzeb -> Generowanie pomysłów -> Prototypowanie- > Testowanie.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie wspierał uczestników warsztatów w zakresie moderowania całego warsztatu i pracy z zespołami. A my wspieraliśmy zespoły w zakresie analizy dostępności pomysłów.

W trakcie wydarzenia odbył się także konkurs na najlepszy pomysł na innowacje. Każdy z zespołów po etapie budowania swojego prototypu usługi lub produktu miał czas 5-ciu minut na przedstawienie swojego rozwiązania przed Jury konkursu i pozostałymi grupami. Za najlepszy pomysł Jury uznało rozwiązanie zespołu pn. Food &Life „Porozmawiajmy” – jest to aplikacja mobilna, dzięki, której rozmowy telefoniczne mogą być rejestrowane i zamieniane na język spisany/ tekstowy i odczytane przez osobę głuchą.

Został też wyróżniony drugi zespół pn. Synergia Kultury, który wymyślił mikrofon połączony z aplikacją na tablet dla osób głuchych, który ułatwia i udostępnia udział w wydarzeniach kulturalnych, np. spektaklu teatralnym.

Dziękujemy!

Wróć do początku strony