Jak dobrze, że można się spotkać, rozmawiać o swoich sprawach. Kongres to dla mnie miejsce, w którym mogę dowiedzieć się wielu rzeczy, ale też otrzymać wsparcie dla własnych pomysłów i inicjatyw – mówili o zakończonym wczoraj V Kongresie osób z niepełnosprawnościami uczestnicy. Kongres zgromadził ponad 400 osób.
Walka o niezależne życie osób z niepełnosprawnościami oraz równe prawa – to nasz cel, który od lat przyświeca naszym działaniom – mówił Krzysztof Kotyniewicz, Prezes Polskiego Związku Głuchych podczas otwarcia Kongresu. Główny temat tegorocznego spotkania to – aktywni obywatele i obywatelki – dodała Justyna Kucińska, prezeska naszej Fundacji. – Tematowi temu poświęcone będą zarówno niektóre dzisiejsze sesje, jak i panele dyskusyjne.
Wnioski z konwentów regionalnych
Każdy Kongres poprzedzany jest regionalnymi konwentami, podczas których formułowane są postulaty przedstawiane następnie na samym Kongresie. W tym roku odbyło się 11 konwentów regionalnych, uczestniczyło w nich ponad 500 osób. Wydarzenia miały 8 patronatów honorowych, 47 podmiotów było zaangażowanych w ich organizację. Były to: organizacje pozarządowe, samorządy, uczelnie, podmioty prywatne. Postulaty konwentów dostępne są na stronie http://konwencja.org/konwenty-regionalne-2019/ – przedstawił wyniki Krzysztof Kotyniewicz.
Być w głównym nurcie debaty publicznej
O aktywność obywatelską apelował do zgromadzonych Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który od początku istnienia Kongresu obejmuje nasze wydarzenie honorowym patronatem.
Bardzo proszę, aby zgłaszać do nas wszelkie uwagi o niedociągnięciach czy niedoskonałościach w wyborach. Wszystkie te sygnały pomagają nam w codziennej pracy.
Podkreślił również rolę, jaką odgrywa ruch selfadwokatów i selfadwokatek. – Najlepiej Państwo sami znacie swoje potrzeby, więc bardzo ważne jest, aby wspierać wszelkie takie działania i inicjatywy.
Wspólny głos
Zgromadzeni uczestnicy Kongresu mogli też wysłuchać Yannisa Vardakastanisa, przewodniczącego Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych (EDF), który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, jak ważne jest to, aby ruch osób z niepełnosprawnościami był słyszalny, by mówić o swoich prawach wspólnym, mocnym głosem.
Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami zaznaczył w swoim wystąpieniu, że trzeba samodzielne decydować o własnym życiu. Zwłaszcza, gdy posiada się narzędzie w postaci Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.
Ambasadorzy Konwencji
Podczas Kongresu wręczono wyróżnienia „Ambasadora Konwencji”. Nagrody otrzymali: Magdalena Szarota, współzałożycielka pierwszego w Polsce stowarzyszenia kobiet z niepełnosprawnościami, Piotr Krasuski, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, mec. Katarzyna Heba, zaangażowana w działania na rzecz realizacji Konwencji oraz dziennikarz portalu Integracja – Mateusz Różański.
Sześć sesji tematycznych
Po zakończeniu części oficjalnej odbyło się sześć sesji tematycznych – podczas których sformułowane zostały najważniejsze postulaty dotyczące aktywności w życiu publicznym i zawodowym. Były to spotkania w następujących tematach:
- praca – moja aktywność obywatelska
- self-adwokaci i self-adwokatki o wspieranym podejmowaniu decyzji
- wdrażanie Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami lokalnie – od planowania do skutecznego działania
- wybory (nie)dostępne – aspekty prawne i techniczne
- warunki prawne i techniczne dostępności życia publicznego dla osób z niepełnosprawnościami
- idea niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami w debacie publicznej – stan obecny, programy wyborcze i możliwości działania.
Postulaty ze wszystkich sesji przedstawimy już wkrótce.
V Kongres odbył się dzięki dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Wolności, w ramach programu rozwoju organizacji obywatelskich, patronat honorowy nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Obywatelskich.