O dniu 12 marca śmiało można powiedzieć, że to historyczna data dla cywilizacji. To właśnie tego dnia w 1989 roku, jak czytamy na stronie wikipedii:
Brytyjski inżynier i naukowiec sir Tim Bernes-Lee, obecnie dyrektor World Wide Consortium (W3C) opublikował projekt oparty na ENQUIRE (aplikacji i bazie danych, którą stworzył na własny użytek w 1980). Przedstawił w nim dużo bardziej rozbudowany system zarządzania informacjami, który stał się zalążkiem obecnej WWW. Po jakimś czasie dołączył do niego belgijski naukowiec Robert Cailliau, z którym Berners-Lee współpracował w ośrodku CERN. 12 listopada 1990 opublikowali oficjalny projekt budowy systemu hipertekstowego zwanego „World Wide Web” (w skrócie: WWW, lub jeszcze krócej: W3), obsługiwanego przy pomocy przeglądarki internetowej.
To stąd wzięły się trzy słynne literki „www”, w których zaklęte jest mnóstwo możliwości – od pozyskiwania różnych informacji po możliwość interakcji z ludźmi, którzy nieraz są oddaleni od nas o wiele kilometrów.
12 marca 2021 – publikacja autoryzowanego polskiego tłumaczenia (WCAG) 2.1
Jak się okazuje, data 12 marca po raz kolejny zyskuje symboliczne znaczenie w internetowym kalendarium. To właśnie dziś zostało opublikowane autoryzowane tłumaczenie (WCAG) 2.1 na język polski . Jest to dla nas ogromny powód do dumy, ponieważ Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego była organizacją wiodącą w długim procesie tłumaczeń. Bardzo się cieszymy, widząc na liście osób, które brały w tym wielkim przedsięwzięciu udział, nazwiska Anny Rozborskiej – wiceprezeski FIRR oraz Piotra Witka i Mikołaja Rotnickiego – naszych ekspertów ds. dostępności cyfrowej.
Zważywszy na to, że autoryzowanych tłumaczeń na świecie jest bardzo niewiele (łącznie z dzisiejszą publikacją 6 w Europie i 7 na świecie), nasz zespół ma naprawdę dzisiaj powody do świętowania! Cudownie, że mamy piątek 😉