Dzisiejszy dzień to szczególnie ważna data dla osób z niepełnosprawnością, które na co dzień mają do pokonania mnóstwo barier – między innymi w Internecie.
Internet (nie) dla wszystkich
Wielu z nas na pewno nie umie już wyobrazić sobie życia bez Internetu, z którego w dzisiejszych czasach możemy korzystać właściwie bez żadnych ograniczeń – czy to przy pomocy komputera, czy telefonu komórkowego. Mogłoby się więc wydawać, że Internet to miejsce dostępne dla wszystkich, również osób z niepełnosprawnością. Jednak czy faktycznie jest tak w praktyce?
Według statystycznych danych podanych na stronie Global Accessibility Awareness Day, spośród miliona przeanalizowanych w 2020 roku stron, aż 98,2% nie było w pełni zgodnych ze standardami WCAG 2.0. Powszechnymi zjawiskami są na przykład zbyt mały kontrast w tekście (86,3%), brak opisów alternatywnych do zdjęć (66%) czy puste linki (59,9%). Są to absolutne podstawy, bez których osoby z dysfunkcją wzroku mają ogromny problem z odnalezieniem się w tak mało przyjaznych dla nich miejscach w sieci.
Coraz więcej działań świadomościowych
Rzeczywistość (również ta wirtualna), która nadal obfituje w wiele barier dla osób z niepełnosprawnościami, pokazuje, jak ważne jest uświadamianie społeczeństwa co do ogromnego znaczenia dostępności. Dlatego bardzo kibicujemy wszystkim inicjatywom, które mają na celu pokazanie, z czym na co dzień borykają się osoby z niepełnosprawnością. Jedną z nich jest akcja Godzina bez myszki. Zachęca ona do odłączenia od komputera zarówno myszki jak i touchpada, by spróbować poruszać się po stronach internetowych wyłącznie przy użyciu klawiszy. Dzięki temu można nie tylko domyślać się, jakie to trudne, ale przede wszystkim tego doświadczyć.