Otwierać się na inność, czyli przybliżać świat osób niewidomych - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Piotr Witek razem ze swoim psem przewodnikiem podczas spotkania z uczniami szkół w Katowicach podczas dnia otwartego zarządu transportu metropolitalnego

W tym tygodniu obchodzony był Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Z tej okazji w wielu mediach mówiło się o osobach niewidomych, ich potrzebach i sposobie na niezależne życie.

Justyna Kucińska – Prezeska naszej Fundacji oraz Magda Poślada wystąpiły w TVP3, w programie Kurier Warszawski, gdzie opowiadały o barierach, z jakimi w codziennym życiu spotykają się osoby niewidome. Materiał można obejrzeć tutaj. Prezeska podkreślała, że świat zmienia się i coraz więcej pojawia się nowych udogodnień dla osób niewidomych, które poprawiają jakość życia. Zauważyła również, że najważniejsze jest otwieranie się na inność.

Uczenie otwartości to cecha, którą powinno się poznawać już w szkole. Piotr Witek wraz z żoną Alicją z naszej Fundacji uczestniczyli w Dniu Otwartym Zarządu Metropolitalnego w Katowicach. Spotkali się tam z ponad 500 uczniami szkół podstawowych, którzy mogli dowiedzieć się, jak wspierać osobę niewidomą, jaką rolę odgrywa pies przewodnik oraz czy można głaskać takiego psa.

Film z relacji z dnia otwartego dostępny jest tutaj.

Ostatnio w internecie pojawił się też film, zrealizowany w ramach projektu Zobaczmy się, przedstawiający 10 niezwykłych faktów z życia osoby niewidomej. Prowadzący wspomina nasz projekt EchoVis, zajmujący się opracowaniem innowacyjnych aplikacji do samodzielnej nauki echolokacji.

Zapraszamy do materiału.

Przypominamy również tym, którzy jeszcze nie byli, aby koniecznie odwiedzili Niewidzialną Wystawę w Warszawie.

Wróć do początku strony