Beskid Niski to piękne, malownicze pasmo górskie, położone w Karpatach, między przełęczami Łupkowską na wschodzie a Tylicką na zachodzie.
Kojarzone przede wszystkim z Łemkami i łemkowszczyzną, oferuje prawdziwe bogactwo w wielu miejscach jeszcze dzikiej przyrody i niezapomniane widoki, granicząc z:
- Bieszczadami,
- Pogórzem Bukowskim,
- Kotliną Sądecką,
- Beskidem Sądeckim,
- Pogórzem Środkowobeskidzkim.
Dzięki programowi Dostępność Plus osoby z niepełnosprawnością również będą mogły doświadczyć niesamowitego piękna i wyjątkowej atmosfery Beskidu Niskiego. Wszystko za sprawą ścieżki turystycznej z audiodeskrypcją!
Interaktywny szlak i jego atrakcje
Szlak z audiodeskrypcją, przygotowany w ramach programu Dostępność Plus, będzie poprowadzony na terenie łemkowskiej wsi Olchowiec w gminie Dukla.
Na szlaku znajdą się nowoczesne urządzenia, które będą przekazywać werbalny opis treści wizualnych osobom z niepełnosprawnością wzroku. Urządzenia te, w połączeniu ze specjalną aplikacją, pokierują przemierzających szlak dalej,
Audiodeskrypcja skupiać się będzie nie tylko na samym szlaku, lecz również będzie przybliżać fascynującą historię, kulturę i przyrodę regionu.
Długość ścieżki to ok. 4,5 km, prowadzonej w większości po drodze gruntowej. Ścieżka kończy się w Muzeum Kultury Łemkowskiej.
Szlaki i… schroniska
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pomaga w utworzeniu 100 km szlaków turystycznych i zmodernizowaniu 10 schronisk górskich, w celu dostosowania ich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Projekt realizuje Ministerstwo wspólnie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki.
W ramach przyznanych środków nie tylko likwidowane będą bariery architektonicznie. Przewidziano również fundusze na szkolenia przewodników i oznakowanie szlaków turystycznych.
Olchowiec i jego tajemnice
Wieś Olchowiec wybrana została nieprzypadkowo na miejsce przebiegu ścieżki turystycznej z audiodeskrypcją, kryje w sobie bowiem wiele fascynujących tajemnic.
Olchowiec założono w I połowie XVI wieku. W latach 1768-1772 stacjonowali tu konfederaci barscy. Przed II wojną światową miejscowość liczyła około 500 mieszkańców, z czego większość przynależała etnicznie do Łemków. Obecnie, na skutek między innymi powojennych akcji „Wisła”i przesiedleń mieszkańców w głąb Rosji, Olchowiec zamieszkuje jedynie 60 rodzin.
Od 1990 co roku w Olchowcu odbywają się tzw. kermesze łemkowskie, czyli spotkania Łemków z Polski i zagranicy z okazji odpustu na świętego Mikołaja.
W Olchowcu znajdują się atrakcje turystyczne, takie jak:
- Greckokatolicka Cerkiew Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja,
- mostek kamienny na potoku Olchowczyk w drodze do cerkwi, pochodzący z XIX w,
- Muzeum Kultury Łemkowskiej.
Beskid Niski otwiera się na turystów o szczególnych potrzebach