„Zdejmij bombkę z choinki”, czyli Święta Bożego Narodzenia i osoby w spectrum autyzmu - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Logo Fundacji JiM. Różowe tło z bialym napisem Otwarci na autyzm

Gorące przywitania, gwar rodzinnych spotkań, wszechobecna, głośna, natarczywa muzyka i migające lampki. Wszystko to, co niektórzy tak bardzo cenią w okresie świątecznym, dla osób w spectrum autyzmu może być niezwykle uciążliwe.

Aby uświadomić innym, co czują osoby w spectrum autyzmu w czasie gorączkowych przygotowań do Wigilii, a także niejednokrotnie podczas samej kolacji wigilijnej, Fundacja JiM, działająca na rzecz osób autystycznych, zainicjowała kampanię społeczną „Jak przetrwać święta?”.

Zdejmij bombkę z choinki, czyli „Jak przetrwać święta?”

Celem kampanii Fundacji JiM jest pokazanie, jak osoby w spectrum autyzmu odbierają przedświąteczną i świąteczną rzeczywistość.

Ogromna liczba otaczających bodźców wzrokowych, słuchowych czy węchowych, z którą mamy do czynienia w czasie Świąt Bożego Narodzenia, jest bowiem niezwykle uciążliwa dla autystów.

Misją Fundacji JiM jest stworzenie lepszego świata dla osób w spektrum autyzmu, w którym będą mogły realizować swój potencjał i być akceptowanymi w społeczeństwie.

Bohater kampanii pokazuje, jak osoby w spectrum odbierają świat, a także podpowiada, jak radzić sobie w niełatwym, świątecznym czasie. Dzięki odpowiednim środkom, kampania buduje świadomość na temat autyzmu, a także pozwala zrozumieć i akceptować osoby w spektrum.

Jakie narzędzia wykorzystuje kampania?

Kampania „Jak przetrwać Święta?” to przede wszystkim strona internetowa, na której można obejrzeć filmy z udziałem 15-letniego autystycznego Miłosza z Fundacji JiM, który podpowiada, co zrobić, gdy bolą nas uszy od świątecznych szlagierów, jak poradzić sobie z przesytem światełek i dekoracji, czy jak uniknąć rozpakowywania prezentów na oczach całej rodziny.

Na stronie internetowej można również wesprzeć Fundację.

Aby to zrobić, wystarczy zdjąć bombkę z wirtualnej choinki lub kliknąć przycisk „Wesprzyj teraz”. Następnie pojawi się krótki formularz do wypełnienia, a po dokonaniu wpłaty, darczyńca otrzyma wirtualną bombkę.

Bombką będzie można podzielić się w mediach społecznościowych i w ten sposób promować działania Fundacji JiM.

Przekazane środki zostaną przeznaczone na bieżącą działalność fundacji, w tym na:

  • walkę z wykluczeniem osób w spektrum autyzmu,
  • wsparcie psychologiczne dla ich rodzin,
  • zwiększenie orzecznictwa w tym zakresie.

Strona kampanii „Jak przetrwać Święta?”

Strona Fundacji JiM

Wróć do początku strony