Gorące przywitania, gwar rodzinnych spotkań, wszechobecna, głośna, natarczywa muzyka i migające lampki. Wszystko to, co niektórzy tak bardzo cenią w okresie świątecznym, dla osób w spectrum autyzmu może być niezwykle uciążliwe.
Aby uświadomić innym, co czują osoby w spectrum autyzmu w czasie gorączkowych przygotowań do Wigilii, a także niejednokrotnie podczas samej kolacji wigilijnej, Fundacja JiM, działająca na rzecz osób autystycznych, zainicjowała kampanię społeczną „Jak przetrwać święta?”.
Zdejmij bombkę z choinki, czyli „Jak przetrwać święta?”
Celem kampanii Fundacji JiM jest pokazanie, jak osoby w spectrum autyzmu odbierają przedświąteczną i świąteczną rzeczywistość.
Ogromna liczba otaczających bodźców wzrokowych, słuchowych czy węchowych, z którą mamy do czynienia w czasie Świąt Bożego Narodzenia, jest bowiem niezwykle uciążliwa dla autystów.
Misją Fundacji JiM jest stworzenie lepszego świata dla osób w spektrum autyzmu, w którym będą mogły realizować swój potencjał i być akceptowanymi w społeczeństwie.
Bohater kampanii pokazuje, jak osoby w spectrum odbierają świat, a także podpowiada, jak radzić sobie w niełatwym, świątecznym czasie. Dzięki odpowiednim środkom, kampania buduje świadomość na temat autyzmu, a także pozwala zrozumieć i akceptować osoby w spektrum.
Jakie narzędzia wykorzystuje kampania?
Kampania „Jak przetrwać Święta?” to przede wszystkim strona internetowa, na której można obejrzeć filmy z udziałem 15-letniego autystycznego Miłosza z Fundacji JiM, który podpowiada, co zrobić, gdy bolą nas uszy od świątecznych szlagierów, jak poradzić sobie z przesytem światełek i dekoracji, czy jak uniknąć rozpakowywania prezentów na oczach całej rodziny.
Na stronie internetowej można również wesprzeć Fundację.
Aby to zrobić, wystarczy zdjąć bombkę z wirtualnej choinki lub kliknąć przycisk „Wesprzyj teraz”. Następnie pojawi się krótki formularz do wypełnienia, a po dokonaniu wpłaty, darczyńca otrzyma wirtualną bombkę.
Bombką będzie można podzielić się w mediach społecznościowych i w ten sposób promować działania Fundacji JiM.
Przekazane środki zostaną przeznaczone na bieżącą działalność fundacji, w tym na:
- walkę z wykluczeniem osób w spektrum autyzmu,
- wsparcie psychologiczne dla ich rodzin,
- zwiększenie orzecznictwa w tym zakresie.