Po kapitalnym remoncie, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie zlokalizowane przy ulicy św. Jana 19, znowu otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających.
Bezcenna kolekcja, zgromadzona w Muzeum zalicza się do najważniejszych w Polsce. Liczy ponad 86 tysięcy muzealiów, w tym między innymi:
- ponad 1000 eksponatów sztuki starożytnej,
- eksponaty z kolekcji starożytnego złotnictwa księcia Władysława Czartoryskiego,
- zabytki z depozytu rodziny Potockich z Krzeszowic.
Prawdziwe perły kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich stanowią arcydzieła sztuki europejskiej. Zalicza się do nich sławna „Dama z gronostajem – alegoryczny portret Cecylii Gallerani” Leonarda da Vinci.
Goście podziwiać mogą również „Krajobraz z przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie” Rembrandta Harmensz van Rijn. Na uwagę zasługuje także „Rodzina Jagiellonów”, pochodząca z pracowni Lucasa Cranacha młodszego.
Muzeum dostępne dla wszystkich
Przebudowa Muzeum obejmowała również jego dostosowanie do osób ze szczególnymi potrzebami.
Dzięki remontowi, nowa ekspozycja jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnością. Poruszanie się po niej ułatwiają windy, podjazdy, oznaczenia i guzy na podłodze.
Specjalna ścieżka sensoryczna umożliwia dotykową percepcję wybranych eksponatów udostępnionych w postaci kopii obiektów. Jest stale dostępna w ramach wystawy na pierwszym i drugim piętrze Pałacu Muzeum,
Ścieżka sensoryczna przygotowana została głównie z myślą o osobach niewidomych i z niepełnosprawnościami wzroku. Oprócz kopii eksponatów, które można dotykać, jest też kilka obrazów w wersjach trójwymiarowych, w tym „Dama z łasiczką Leonardo da Vinci”.
Do dyspozycji gości Muzeum jest również szkło powiększające.
Działalność edukacyjna
Muzeum Książąt Czartoryskich prowadzi szeroką działalność edukacyjną dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Działania odbywają się w ramach różnych, opracowanych specjalnie na potrzeby grupy docelowej, wydarzeń.
W ofercie znajdą się między innymi oprowadzania dla osób z niepełnosprawnością wzroku i dla osób z niepełnosprawnością słuchu, tłumaczone na polski język migowy.
Goście mają do dyspozycji audioprzewodniki dla osób z niepełnosprawnością wzroku i videoprzewodnika dla osób z niepełnosprawnością słuchu z tłumaczeniem na polski język migowy.
W 2020 roku została udostępniona także aplikacja zawierająca trzy ścieżki zwiedzania.