Konkurs „Kraków bez barier” od kilkunastu lat pomaga promować dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne w zakresie dostępności. Promuje on również inicjatywy, postawy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają uczestniczyć w życiu miasta.
Sprawdźcie, kto wygrał w tym roku!
Krótka historia ważnego konkursu
Początkowo konkurs „Kraków bez barier” koncentrował się wokół kwestii związanych z dostępnością i likwidowaniem barier architektonicznych. Jego celem było promowanie nowoczesnych rozwiązań w architekturze i budownictwie. Nagradzano przede wszystkim inicjatywy, zwiększające przyjazność budynków oraz przestrzeni publicznej dla osób z różnego typu niepełnosprawnościami.
Z czasem jednak w konkursie „Kraków bez barier” poszerzono katalog potencjalnych zwycięzców o inne kategorie. Zaczęto zwracać uwagę na inicjatywy, dążące do likwidowania barier w różnych sferach życia społecznego.
Ponadto w konkursie nagradzane są osoby, firmy, organizacje i zespoły badawcze, które swoimi innowacyjnymi działaniami promują Kraków. Nagradzane działania sprawiają, że życie osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście staje się bardziej komfortowe i lepsze.
Kto zwyciężył w kategorii Budownictwo Dostępne?
W kategorii budownictwo dostępne nagrody i wyróżnienia przyznawane są za dostosowywanie obiektów i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń w tej kategorii, podzielono ją na trzy obszary:
- Obiekty użyteczności publicznej.
- Przestrzeń publiczna.
- Obiekty i przestrzenie zabytkowe.
W tym roku, zgodnie z powyższa kolejnością, w konkursie „Kraków bez barier” nagrodzono:
- budynek Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego,
- Park Bagry Wielkie ul. Kozia/ul. Bagrowa,
- Muzeum Fotografii w Krakowie ul. Rakowicka 22A.
Ponadto wyróżnienie otrzymały:
- winda przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Kozłówce”,
- Centrum Sportu i Rekreacji Przystań na Eisenberga, ul. Eisenberga 4,
- Pałac Krzysztofory z wystawą stałą „Kraków od początku, bez końca”.
Zwycięzcy w kategorii Innowacyjne Technologie i Innowacyjne Projekty Badawcze
W kategorii innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze w 2022 roku zwyciężył projekt prototypu protezy podudzia dla baletnicy. Proteza ma umożliwić osobom po amputacji kończyny rozwój zainteresowań oraz wesprzeć aktywność fizyczną.
Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do:
- Muzeum Narodowego,
- Stowarzyszenia „Tęcza” za projekt „Audyt z Zespołem”, którego celem była poprawa dostępności informacyjno-komunikacyjnej dla osób z Zespołem Downa.
Innowacyjność projektu polegała na zaproszeniu w charakterze audytorów/ekspertów osób z zespołem Downa.
Kategoria Projekty i Wydarzenia Społeczne Promujące Kraków jako Miasto Przyjazne Osobom z Niepełnosprawnościami zwycięzcy i wyróżnieni
Kolejna kategoria w konkursie „Kraków bez barier” to projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami.
W tej kategorii nagroda główna trafiła do organizatorów Festiwalu Integracji Artystycznej „Uszanowanko”, Fundacji For Heroes, promującej ideę zrzeszania zdolnych artystów z niepełnosprawnościami.
Wyróżnieniem uhonorowany został projekt:
- Głusi Małopolska TV24 (Małopolskiego Oddziału PZG), zwiększający wśród osób Głuchych wiedzę, dotyczącą spraw publicznych i obywatelskich oraz egzekwowania i przestrzegania praw osób niesłyszących,
- Shell Business Operation Kraków jako miejsce przyjazne osobom niewidomym i przygotowane na przyjęcie psa przewodnika,
- treningi i zawody sportowe Cross Fit na wózkach realizowany przez fundację Brak Barier, promujący aktywność fizyczną wśród osób z niepełnosprawnościami oraz podnoszący społeczną świadomość o osobach z niepełnosprawnościami.
Wyróżnienie trafiło również do działającego przy Polskim Związku Głuchych oddział Małopolski Koła Robótek Ręcznych „Szydełko” za Jubileusz 15-lecia.
Pozostali nagrodzeni
W kategorii osobowość roku zwycięzcą została Martyna Masztalerz – dziennikarka TVP Kraków oraz twórczyni Festiwalu „Uszanowanko”. Nagrodzono ją za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a także za optymizm oraz inspirowanie i motywowanie swoją postawą.
Tytuł najlepszej firmy wspierającej Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem otrzymał Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, wyróżnienie trafiło do Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Gala przyznania nagród i wyróżnień odbyła się w Muzeum Książąt Czartoryskich – filii Muzeum Narodowego w Krakowie.