Taniec z audiodeskrypcją? Tak, to możliwe! - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Taniec klasyczny: balet

Wielką dumą i satysfakcją napawają nas chwile, gdy uczestnicy projektów „idą dalej” i rozwijają swoje pasje, których zalążek narodził się właśnie w projekcie.

Tak było w przypadku jednej z uczestniczek naszego projektu „Inkubator dostępności”, Pani Katarzyny. Testowała ona innowację „Zmysły w ruchu. Model choreografii dla osób niewidomych”.

Pani Katarzyna nie spoczęła jednak na laurach; jej wielka pasja i zaangażowanie zaowocowały… współpracą ze Starym Teatrem w Krakowie.

A co z tej współpracy wynikło?

Zobaczcie sami!

Spektakl z audiodeskrypcją

24 listopada o godz. 18.00 na Dużej Scenie Teatru Wielkiego w Krakowie zagrany zostanie spektakl „Boa”. Jest to pierwszy w historii Starego Teatru spektakl taneczny i jedna z pierwszych w Polsce audiodeskrypcja tańca.

“Boa” to pierwszy spektakl choreograficzny w historii Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Jego głównym tematem i obszarem ruchowej eksploracji jest pożądanie, rodzaje jego manifestacji, ucieleśniania i performowania.

W „Boa” choreograf Paweł Sakowicz zastanawia się nad tym, jakimi drogami pożądanie cyrkuluje w ciele; jak realizuje się poprzez przestrzenną orientację ciał; jak bywa zapośredniczane przez kulturę popularną, dyskursy i technologie oraz jakie są tego ucieleśnione konsekwencje. Przemierzając trajektorie pożądania „Boa” skupia się przede wszystkim na dwóch częściach ciała: biodrach oraz oczach, które by dotykać nie potrzebują zmysłu dotyku.

Sakowicz sięga po filmowe narzędzia budowania relacji, organizowania obrazu i internalizowania cudzego spojrzenia, choć na scenie nie ma żadnej kamery. Ciała stają się tu nośnikami śladów ukradzionych choreografii i skrawków ognistych telenowelowych fabuł. Aktorki i aktorzy praktykują uwikłane w kulturowe stereotypy tańce społeczne Południa, uwodzą nieistniejącą kamerę, istniejącą publiczność i siebie nawzajem.

Cena biletu: 30 zł

Czas trwania spektaklu: ok. 75 minut.

UWAGA! W spektaklu wykorzystane są światła stroboskopowe oraz głośna muzyka.

Więcej informacji:

Boa – Stary Teatr

Warsztaty

24 listopada o godz. 16.30 w Sali Modrzejewskiej, znajdującej się tuż obok Dużej Sceny, odbędą się warsztaty, wprowadzające w spektakl, pozwalające na doświadczenie na własnym ciele ruchu wykonywanego przez aktorów.

Czas trwania warsztatów ok. 75 min. 

Warsztaty teatralne

23 listopada w godz. 17.00-20.00 w Sali Modrzejewskiej odbędą się warsztaty teatralne „Usłyszeć taniec. Audiodeskrypcja spektakli tanecznych i tłumaczenie międzyzmysłowe”.

Warsztaty będą dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących.

Opis: Warsztaty audiodeskrypcja spektakli tanecznych

Więcej informacji:

NARZĘDZIOWNIK TEATRU: Usłyszeć taniec. Audiodeskrypcja spektakli tanecznych i tłumaczenie międzyzmysłowe – Stary Teatr

Wróć do początku strony