Z powodu pandemii coraz więcej pracowników przechodzi w tryb pracy zdalnej. Dzięki możliwości „pracy z domu” możemy lepiej chronić zdrowie swoje i pozostałych domowników, z drugiej jednak strony praca zdalna ma kilka minusów.
Nasilone działanie negatywnych bodźców, związanych z „pracą z domu”, prowadzić może do stresu cyfrowego, czyli poczucia, że technologia nas przerasta, a wpływ elektronicznych urządzeń na nasze życie jest zbyt duży.
Zanim przyjrzymy się skutkom stresu cyfrowego sprawdźmy, jakie czynniki negatywne wiążą się z pracą zdalną.
Negatywne skutki pracy zdalnej
Niespieszny poranek w ulubionym szlafroku, delektowanie się świeżo pachnącą kawą, zasiadanie do obowiązków bez pośpiechu i w pełni zrelaksowanym; oto najczęściej pokutujące mity i stereotypy, dotyczące pracy zdalnej.
Tymczasem „praca z domu” powoduje w dużej mierze:
- zaburzenie równowagi cyfrowej w czasie pracy i po pracy,
- zacieranie granicy między życiem zawodowym i osobistym,
- konieczność samodzielnego organizowania i planowania pracy,
- spadek produktywności i kreatywności, związany z nadmiernym zmęczeniem,
- dekoncentrację, problemy ze skupieniem się na zadaniu,
- obniżenie wydajności pracy,
- spadek satysfakcji z jej wykonywania.
Ciągłe bycie online naraża pracownika na wypalenie zawodowe, pogorszenie nastroju i kondycji psychofizycznej, depresję, pogorszenie więzi społecznych. Stres cyfrowy może utrudniać codziennie obowiązki zawodowe oraz rodzinne.
Pracownik może być również narażony na przeciążenie nadmiarem informacji, wielozadaniowość, brak regularnych przerw oraz ciągłe rozproszenie przez dzwonienie, wibracje, powiadomienia i przypomnienia.
Zachowaj równowagę cyfrową!
W walce ze stresem cyfrowym pomoże zachowanie równowagi i odpowiednia higiena pracy.
Zacznij od cyfrowego detoksu: wyłączaj pocztę służbową poza godzinami pracy i staraj się zredukować ilość komunikacji mailowej.
Określ dokładne godziny pracy i zapewnij sobie balans między życiem realnym i wirtualnym.
Jeśli nie wiesz, jak zarządzać swoim czasem pracy w warunkach domowych, zapisz się na warsztaty online z wellbeing oraz na szkolenia z:
- zakresu zarządzania pracą,
- korzystania z technologii,
- poprawy zdolności koncentracji,
- organizowania własnego czasu i miejsca pracy.
Jeśli masz taką możliwość, zorganizuj opiekę nad dziećmi w godzinach pracy zdalnej. Jeśli czujesz, że sytuacja Cię przerasta, a wykonywanie obowiązków zawodowych w domu staje się zbyt trudne, nie obawiaj się skorzystać z porady psychologa.
Nie zapominaj również o codziennych ćwiczeniach fizycznych. Pracując stacjonarnie pokonujesz dwa razy dziennie drogę praca–dom, nierzadko „na piechotę”. Pamiętaj, że w czasie pracy zdalnej jesteś pozbawiony nawet tej minimalnej aktywności fizycznej.
Dlatego po zakończonej pracy w domu wybierz się na spacer, zajęcia z aerobiku, na siłownię, na basen lub na kurs tańca. Jeśli pogoda nie sprzyja opuszczeniu domowego zacisza, rozłóż na podłodze matę i wykonaj ćwiczenia rozluźniające oraz rozciągające kręgosłup.
Jak ograniczyć stres cyfrowy towarzyszący pracownikowi w pracy zdalnej?