Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z projektem Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych.
Projekt realizuje Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej w partnerstwie z:
- Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną,
- Fundacją Królowej Polski św. Jadwigi.
Projekt otrzymał dofinasowanie z Funduszy Europejskich.
Kilka słów o projekcie
Projekt aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych realizuje działania na rzecz zwiększenia skuteczności wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Dzięki określonym działaniom nastąpi poprawa jakości ich życia.
Projekt zakończy się w 2023 roku.
Projekt skierowany jest do wszystkich grup osób z niepełnosprawnościami, ich najbliższego otoczenia oraz do organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego.
Pierwszy drugi, trzeci i czwarty etap projektu:
Projekt aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych składa się z 7 etapów – kamieni milowych:
- Analiza i diagnoza
Diagnoza obecnego stanu poprzez analizę rozwiązań z zakresu rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnościami oraz ich funkcjonowania. Punktem wyjścia do analizy była diagnoza potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wynikiem analizy są 4 raporty:
- Asystencja osobista osób z niepełnosprawnością w świetle analiz wybranych rozwiązań zagranicznych oraz systemu i doświadczeń krajowych
- Diagnoza potrzeb osób z niepełnosprawnością w kontekście modyfikacji istniejących i zaproponowania nowych instrumentów włączenia społecznego
- Analiza rozwiązań w zakresie włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami
- Raport z badania Warsztatów Terapii Zajęciowej.
- Propozycje zmian
W trakcie drugiego kamienia milowego uczestnicy projektu opracują propozycje modyfikacji funkcjonujących instrumentów i zaproponują nowe narzędzia w ramach systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami z uwzględnieniem propozycji zasad finansowania.
Zaproponowane obejmą działalność warsztatów terapii zajęciowej oraz usługi asystenckie oraz kilku innych obszarach, określonych w pierwszym kamieniu milowym.
- Konsultacje środowiskowe
Trzeci kamień milowy będzie czasem konsultacji środowiskowych wypracowanych propozycji zmian z uwzględnieniem wszystkich interesariuszy. Konsultacje będą miały pogłębiony charakter obejmujący wszystkich zainteresowanych z różnych grup środowisk. Na podstawie wyników konsultacji i opinii Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych Komitet Sterujący podejmie decyzję o wyborze instrumentów, które zostaną poddane pilotażowi.
- Pilotaż zmodyfikowanych i nowych rozwiązań
W kolejnym etapie nastąpi pilotaż zmodyfikowanych i nowych instrumentów systemu rehabilitacji społecznej, w tym standardów funkcjonowania WTZ oraz usług asystenckich. Pilotażem zostanie objętych 10% warsztatów terapii zajęciowej tj. ok. 72 WTZ. Pilotaż pozostałych narzędzi zostanie przeprowadzony na grupie co najmniej 1500 uczestników w środowisku gwarantującym uwzględnienie zróżnicowania terytorialnego oraz charakteru niepełnosprawności. Na podstawie pilotażu powstanie raport z rekomendacjami.
Piąty, szósty i siódmy etap projektu
- Modyfikacja przetestowanych rozwiązań
Kamień piąty to czas uwzględniający wyniki raportu z pilotażu oraz powstałe w jego wyniku rekomendacje. Efektem końcowym tego etapu będzie przedstawienie projektów zmian ustawy oraz aktów wykonawczych lub w zakresie standardu usług asystenckich – projektu dokumentu.
- Konsultacje społeczne wypracowanych rozwiązań
Szósty kamień to konsultacje środowiskowe wypracowanych zmian prawnych oraz projektu dokumentu w zakresie usług asystenckich z uwzględnieniem wszystkich zainteresowanych interesariuszy.
Propozycje zostaną również omówione na posiedzeniu Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Rady Dialogu Społecznego oraz innych gremiów.
- Finalne rozwiązania
Ostatni kamień milowy ma na celu wypracowanie – na podstawie wyników pilotażu i wniosków z konsultacji – ostatecznego kształtu projektów rozwiązań prawnych, które będą mogły być wprowadzone do systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami w obszarze rehabilitacji społecznej.
Jaki jest cel projektu?
Celem projektu jest przygotowanie kompleksowej propozycji wdrożenia do systemu prawnego zmodyfikowanych i nowych instrumentów w zakresie włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Wszystkie efekty działań projektu będą zgodne z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych.
Projekt przewiduje nowe, do tej pory niestosowane na większą skalę, instrumenty wsparcia. Proponowane zmiany te obejmą także podniesienie jakości i efektywności działań realizowanych przez warsztaty terapii zajęciowej oraz wypracowanie, przetestowanie, wdrożenie i upowszechnienie standardu usług asystenckich świadczonych na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Realizacja projektu pozwoli na dokonanie wnikliwej analizy stanu faktycznego, która jest podstawą do zaproponowania narzędzi i instrumentów wspierających niezależne życie osób z niepełnosprawnością, a następnie ich przetestowanie pod kątem skuteczności i efektywności oraz wdrożenie.
Projekt kierujemy do wszystkich grup osób z niepełnosprawnościami, ich najbliższego otoczenia oraz instytucji wspierających – organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego.
Projekt aktywni niepełnosprawni
Raporty:
Asystencja osobista osób z niepełnosprawnością w świetle analiz wybranych rozwiązań zagranicznych oraz systemu i doświadczeń krajowych
Diagnoza potrzeb osób z niepełnosprawnością w kontekście modyfikacji istniejących i zaproponowania nowych instrumentów włączenia społecznego
Analiza rozwiązań w zakresie włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami
Raport z badania Warsztatów Terapii Zajęciowej