Depresja to nie tylko stan duszy, umysłu, widoczne zmiany w ciele czy zachowaniu, lecz również… zmiany w sposobie wypowiadania się.
Innowacyjne badania lingwistyczne przeprowadzili badacze z Uniwersytetu w Reading. Skoncentrowali się między innymi na pamiętnikach i tekstach znanych osób cierpiących na depresję, w tym wokalisty Kurta Cobaina oraz poetki Sylwii Plath.
Pod lupę wzięli oni również fora internetowe.
Sprawdź, na czym polegały badania i jakie przyniosły wyniki!
Komputer prawdę Ci powie
Do tej pory lingwistyczne studia nad depresją napotykały na liczne ograniczenia. Aby uchwycić różnice semantyczne, gramatyczne i leksykalne konieczna była skrupulatna analiza źródeł i i badanie ich słowo po słowie.
Naprzeciw wyszła nowoczesna technologia.
Przeprowadzone przez naukowców badanie wykorzystuje komputerową analizę tekstów, co pozwala przejść przez znacznie większe ilości źródeł.
Komputer ponadto:
- liczy użycie konkretnych konstrukcji i wyrazów,
- bada różnorodność słownika twórcy,
- oblicza średnią długość zdania.
W ramach badania przeprowadzono analizę:
- 64 forów internetowych na temat depresji z łącznie 6,4 tysiącami użytkowników,
- 19 innych forów,
- kilka naście forów dla osób leczących się i wracających do zdrowia po epizodzie depresyjnym.
Co konkretnie wychodzi z przeprowadzonych analiz?
Język depresji
Z przeprowadzonych badań wynika, że w komunikatach osób zmagających się z depresją dominują negatywne przymiotniki, takie jak między innymi „smutny”, „samotny”, „szary”.
Co więcej, według badaczy z Uniwersytetu w Reading jedną z oznak depresji może być przewaga zaimków „ja”, „mnie” w stosunku do „oni”, „ona”, „on” itp. Wynika z tego, że osoby cierpiące na depresje są mocno skoncentrowane na komunikowaniu siebie i swoich problemów, opinii i wrażeń.
Kolejną cechą wypowiedzi osób, zmagających się z depresją jest nadużywanie takich słów jak „zawsze”, „nigdy”, „zupełnie” oraz czarno-białe widzenie świata.
Według lingwistów sposób wypowiadania się w postach wskazuje na to, że u osób, które raz pokonały depresje, istnieje spore prawdopodobieństwo nawrotu i kolejnego epizodu.
Wiedza zdobyta podczas badań może przydać się w diagnostyce i niesieniu pomocy potrzebującym. Będzie pomocna nie tylko przy depresji, ale i innych problemach emocjonalnych lub psychicznych.
Wedle danych WHO na świecie z powodu depresji cierpi około 300 milionów ludzi.
W ciągu ostatnich 15 lat liczba ta zwiększyła się o około 18%.