Kończy się rok 2022, zaczyna 2023. Wraz z początkiem stycznia przychodzi czas na podsumowanie minionych 12 miesięcy w naszej Fundacji. A działo się naprawdę sporo!
Organizowaliśmy konferencje i seminaria, a także braliśmy udział w wielu ważnych wydarzeniach na rzecz poprawy dostępności. Świętowaliśmy spore sukcesy jako Fundacja i cieszyliśmy się indywidualnymi osiągnięciami członków naszego zespołu. Zareagowaliśmy na dramatyczne wydarzenia za naszą wschodnią granicą, organizując różnego rodzaju zbiórki darów dla Ukrainy.
Przeprowadziliśmy dziesiątki warsztatów i szkoleń w ramach naszych projektów. Pozostawaliśmy aktywni w mediach społecznościowych. Dzieliliśmy się z Wami wydarzeniami w FIRR. Przekazywaliśmy Wam ważne informacje, związane z sytuacją osób z niepełnosprawnościami oraz z dostępnością.
Zaproponowaliśmy nowy cykl „O zaburzeniach psychicznych inaczej”. W cotygodniowych wpisach na Facebook rekomendowaliśmy Wam ciekawe, książkowe propozycje, traktujące o zdrowiu psychicznym w przystępnej, beletrystycznej formie.
To jednak nie wszystko! Zmieniliśmy adres biura i pojawiliśmy się na antenie Radia Kraków.
Zapraszamy do posumowania roku 2022!
Szkolenia, szkolenia i jeszcze raz… wsparcie
Zdecydowanie szkolenia to coś, co w FIRR lubimy najbardziej.
W tym roku, podobnie jak w poprzednim, przeprowadziliśmy ich dziesiątki.
Weekendowe szkolenia z wizażu, trening interpersonalny, weekendowe warsztaty tworzenia biżuterii, bezpłatny kurs j. angielskiego czy intensywne warsztaty z zakresu rozwoju osobistego przez ruch to tylko kilka przykładów szkoleń w ramach projektu „Centrum im. Ludwika Braille’a„”.
Szkolenia w ramach projektu „Wiedza drogą do aktywnego udziału w tworzeniu prawa” umożliwiły przeszkolenie ponad tysiąc przedstawicieli organizacji pozarządowych. Te, prowadzone w ramach projektu „Dostępna administracja publiczna – szkolenia dla kadry” pozwoliły wyczulić kadrę administracji publicznej na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Olbrzymim zainteresowaniem, jak co roku, cieszyły się szkolenia podnoszące kwalifikacje instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności. Prowadzone był w ramach „Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON)”. Nieustannie poszerzaliśmy współpracę z uczelniami wyższymi, przeprowadzając szkolenia dla kadry.
Szkolenia to jednak nie wszystko. Równie mocno co w prowadzenie warsztatów, angażowaliśmy się w 2022 roku we wsparcie bezpośrednie osób z niepełnosprawnościami w ramach projektów Kontynuacja prowadzenia placówki wsparcia i rozwoju osobistego osób niepełnosprawnych w okresie 2021-2024 (II etap) oraz Staże drogą do zatrudnienia na otwartym rynku pracy IV. Nasi Beneficjenci spotykali się u nas nie tylko ze zrozumieniem i empatią, lecz również otrzymywali konkretne praktyczne rady i wskazówki oraz realne wsparcie, w postaci np. asysty osobistej podczas załatwiania ważnych spraw.
Wsparciem bezpośrednim obejmujemy również kobiety w ciąży, rodziców, przygotowujących się̨ na narodziny dziecka oraz rodziców małych dzieci w wieku do 12 miesięcy, zamieszkujących w Krakowie.
Nasi przewodnicy i przewodniczki pomagają odnaleźć się naszym beneficjentom w nowej roli. Pełnią dyżury na oddziałach ginekologiczno-położniczych szpitali oraz w szkołach rodzenia, udzielają bezpośredniego wsparcia Uczestnikom zadania, ułatwiają dostęp do różnorodnych form pomocy funkcjonujących na terenie Gminy Miejskiej Kraków w zakresie:
- załatwiania formalności związanych z narodzinami dziecka,
- przysługujących uprawnień,
- form pomocy finansowej i pozafinansowej,
- usług społecznych i zdrowotnych.
Pracownicy naszej Fundacji udzielają indywidualnego poradnictwa dostosowanego do potrzeb Uczestników zadania. Istnieje możliwość indywidualnych spotkań w miejscu zamieszkania/w miejscu wskazanym przez Uczestników po opuszczeniu szpitala.
Działo się!
W przerwach między szkoleniami łapaliśmy oddech i… organizowaliśmy konferencje oraz seminaria, a także konwenty.
18-20 maja 2022 roku w Krakowie odbyło się seminarium „Równe szanse w dostępie do szkolnictwa wyższego”, w ramach projektu ATU (Access To Universities for Persons with Disabilities, czyli Dostęp do uniwersytetów dla osób z niepełnosprawnościami), współfinasowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Erasmus+” oraz projektu Opracowanie projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych o proponowanej nazwie: Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami wraz z Oceną Skutków Regulacji i uzasadnieniem, jak też propozycji zmian legislacyjnych podążających za nową ustawą, finansowanego z programu POWER.
10 listopada 2022 roku w formie zdalnej zorganizowaliśmy Konwent regionalny – spotkanie konsultacyjne „Budżet osobisty – droga do niezależnego życia” w ramach projektu Opracowanie projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych o proponowanej nazwie: Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami wraz z Oceną Skutków Regulacji i uzasadnieniem, jak też propozycji zmian legislacyjnych podążających za nową ustawą.
06 grudnia 2022 w Krakowie odbyła się coroczna, XVI już konferencja Pełno(s)prawny Student.
Fundacja w przestrzeni
Nie tylko sami byliśmy organizatorami wydarzeń, lecz również braliśmy czynny udział w ważnych inicjatywach, związanych z dostępnością oraz mających na celu poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce.
dr Anna Rdest, 20 października, podczas konferencji „Polskie uczelnie coraz bardziej dostępne” zaprezentowała razem z przedstawicielem lidera projektu, prorektorem ds. Rozwoju Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, Karolem Rusinem, działania w projekcie „Uczelnia dostępna”.
Joanna Piwowńska 15 listopada uczestniczyła w panelu dyskusyjnym „Edukacja włączająca szansą dla wszystkich”, który miał miejsce podczas VIII Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami. 17 listopada brała również udział w panelu dyskusyjnym „Innowacje to MY – o doświadczeniach Innowatorów Społecznych i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie”.
Artur Then 8 września 2022 wygłosił prelekcję na temat: „Praktyczne aspekty funkcjonowania koordynatora ds. dostępności”. Wykład miał miejsce podczas wydarzenia „Dostępność podmiotów publicznych województwa śląskiego – próba podsumowania 3 lat funkcjonowania przepisów o dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami”, organizowanego przez ZUS.
Przedstawicielki naszej Fundacji, dr Anna Rdest i Agata Szal, 23 listopada prowadziły warsztaty w ramach projektu Stowarzyszenia „Twoje nowe możliwości”: „Świadoma Kadra” – program szkoleń dla kadry pracującej bezpośrednio ze studentami oraz młodymi osobami z niepełnosprawnością uczącymi się i/lub planującymi edukację.
dr Anna Rdest i Agata Szal poprowadziły między innymi warsztat „Działania promocyjne w formie dostępnej” oraz, razem z organizatorami, warsztat „Dalsze działania na rzecz dostępności uczelni – praca nad rekomendacjami i potrzebami w kolejnych projektach Uczelni Dostępnej”.
Nasza fundacyjna koleżanka, Martyna Feliks wzięła udział w pierwszej edycji konferencji „Sanok bez barier” w Sanoku, w auli Uczelni Państwowej im. Jana Grodka. Przybliżyła uczestnikom temat równości szans i dostępności dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz z zaburzeniami psychicznymi.
Katarzyna Balwierz była jedną z prelegentek podczas konferencji Małopolskiej Sieci Rady Seniorów. 27 kwietnia przybliżyła zagadnienie dostępności oraz projektowania uniwersalnego.
Prezeska naszej Fundacji, Justyna Kucińska, 12 kwietnia wzięła udział w „Forum Deinstytucjonalizacji” w Pałacu Prezydenckim. Zabrała głos podczas panelu dyskusyjnego „Asystencja osobista jako usługa szyta na miarę”.
W konferencji „10 lat dostępności cyfrowej”, organizowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów Cyfryzacja KPRM, wziął udział Piotr Witek. 12 kwietnia zaprezentował swoje wystąpienie podczas panelu ekspertów pt. „Przyszłość dostępności cyfrowej – AI czy człowiek”.
Jako Fundacja mieliśmy okazję zaprezentować się podczas 61. Kongresu ICCA (International Congress and Convention Association) w Krakowie. W ramach sesji “Out of the Box: Make the change together” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, razem z organizatorami wydarzenia, stworzyliśmy wyjątkową przestrzeń, w której uczestnicy Kongresu mogli przetestować rozwiązania, zwiększające dostępność. Aplikacja „Strażnik”, maty naprowadzające, wózek oraz symulatory wad widzenia pozwoliły lepiej zrozumieć, czym w praktyce jest różnorodność, jak ważna jest równość i włączenie społeczne.
Współprzewodniczyliśmy międzynarodowej konferencji “Integracja cyfrowa, technologia wspomagająca i dostępność”, która miała miejsce w dniach 11.07-15.07 we włoskim Lecco. W trakcie sesyjnych spotkań referat wygłosiła Anna Rozborska.
Charytatywny wymiar działalności Fundacji
Szkolenia, konferencje, seminaria i… działalność charytatywna. W związku z zaatakowaniem 24 lutego terytorium Ukrainy przez Federację Rosyjską i powstałym kryzysem humanitarnym oraz uchodźczym, zorganizowaliśmy liczne zbiórki.
Dla uchodźców z Ukrainy zbieraliśmy między innymi:
- dary rzeczowe,
- słodycze, zabawki, książeczki i kolorowanki, kredki, buty, ubrania dla dzieci,
- plecaki, walizki, torby,
- termosy, bidony, kubki termiczne,
- plastikowe butelki wielokrotnego użytku,
- sztućce, garnki, talerze i talerzyki, kubeczki, szklanki, ręczniki, małe AGD, kosmetyki, wieszaki z klikami, buty damskie i męskie,
- środki higieniczne,
- ubrania męskie i damskie.
Pamiętaliśmy również o cierpiących w wyniku kryzysu wojennego zwierzętach. Dla psów i kotów z Ukrainy zorganizowaliśmy zbiórkę karmy, misek i legowisk. Zebrane dary przekazaliśmy do Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
Sukcesy, czyli razem i osobno
Rok 2022 zdecydowanie zaliczyć możemy do udanych.
Zostaliśmy nominowani do nagrody Kryształy Soli w kategorii „Edukacja, społeczeństwo obywatelskie i zrównoważony rozwój”.
Pojawiliśmy się w mediach:
- Nasi beneficjenci zostali bohaterami reportażu „Dzień dobry TVN”, w którym opowiadali o pracy w Radio Bezpieczna Podróż, którą znaleźli przy wsparciu naszych doradców zawodowych.
- Radio Kraków zrelacjonowało na swojej antenie XVI edycję konferencji Pełno(s)prawny Student.
To jeszcze nie koniec! Przedstawiciele naszej Fundacji zostali uhonorowani ważnymi wyróżnieniami:
- Wiceprezeska Fundacji, Anna Rozborska 8 kwietnia otrzymała dyplom od Pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa w podziękowaniu za zaangażowanie i koordynację działań przy opracowywaniu oficjalnych, polskich tłumaczeń wytycznych WCAG.
- dr Anna Rdest została powołana 24 listopada do rady UJ ds. odpowiedzialnego wsparcia i zrównoważonego rozwoju.
- Artur Then został wpisany na listę biegłych do udziału w postępowaniach ze skarg na brak dostępności PFRON.
Współtworzyliśmy również ważne publikacje.
Wspólnie z partnerami w projekcie „Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących” (TOPON) grupą zewnętrznych ekspertów, wypracowaliśmy ważne dokumenty. Są to dwa standardy dla rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzroku.
Piotr Witek brał udział w pracach nad poradnikiem dla osób niewidomych i tracących wzrok „Gdy oczy zawiodły”.
Wraz z partnerami przygotowaliśmy produkty pierwszego etapu projektu Opracowanie projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych o proponowanej nazwie: Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami wraz z Oceną Skutków Regulacji i uzasadnieniem, jak też propozycji zmian legislacyjnych podążających za nową ustawą.
Są to:
- Analiza w zakresie faktycznej sytuacji osób z niepełnosprawnościami i rozwiązań prawnych z zakresu ich wsparcia.
- Analiza wszystkich rozwiązań prawnych z wsparcia osób z w tym niepełnosprawnościami, analizy aktów prawnych pod kątem Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
- Propozycje zmian w zakresie finansowania instrumentów prawnych, towarzyszące propozycjom zmian legislacyjnych, stosownie do z zdiagnozowanych potrzeb osób niepełnosprawnościami i potrzeb wynikających z opracowywanych mechanizmów wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami i koordynacji działań związanych z wdrażaniem Konwencji.
- Przegląd terminologii stosowanej w różnych aktach prawnych, odnoszącej się do niepełnosprawności lub jej rodzajów, pod kątem spójności i zgodności z „Konwencją ONZ oraz o prawach osób niepełnosprawnych propozycje zmian aktów prawnych ujednolicające i dostosowujące tę terminologię.
- Raport z prac wykonanych Ekonomicznych w przez Partnerów ramach Zadania 1 Analiza ekonomiczna obecnie funkcjonujących instrumentów wsparcia osób z na niepełnosprawnościami podstawie aktów prawnych ich dotyczących.
- Raport z prac wykonanych przez Partnerów Ekonomicznych w ramach Zadania 1 Ocena kosztów funkcjonowania systemu świadczeń w z związku z biernością zawodową osób z niepełnosprawnościami oraz oszacowanie wariantów kosztowych zmian systemowych sprzyjających aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami.
- Przegląd terminologii stosowanej w różnych aktach prawnych, odnoszącej się do niepełnosprawności lub jej rodzajów, pod kątem spójności i zgodności z Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
- Propozycje zmian aktów prawnych ujednolicające i dostosowujące terminologię stosowaną w różnych aktach prawnych, odnoszącą się do niepełnosprawności.
Media społecznościowe to nasze drugie imię!
Rok 2022 to również wzmożona aktywność naszej Fundacji w mediach społecznościowych.
W tej chwili nasza strona na facebook liczy aż 2553 obserwujących i liczba ta stale rośnie.
Znajdziecie na niej wiadomości na temat dostępności, a także na temat wszelkich ważnych spraw, związanych ze światem osób z niepełnosprawnościami.
Dzięki śledzeniu naszej strony, będziecie również na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w naszej Fundacji. Podpowiemy również, na jakie literackie nowości warto zwrócić uwagę.
W 2022 roku naszym nowym cyklu poleciliśmy aż 31 beletrystycznych książek, które nawiązują do tematyki kryzysu psychicznego.
Oto one:
- „Psy ras drobnych” Olga Hund
- „Cukry” Dorota Kotas
- „Koniec świata, umyj okna” Agnieszka Jelonek
- „Osobisty przewodnik po depresji” Tomasz Jastrun
- „Rzeka podziemna” Tomasz Jastrun
- „Szklany klosz” Sylvia Plath
- „Przyjaciele zwierząt” Anton Marklund
- „Wyspa dusz” Johanna Holmström
- „Żółwie aż do końca” Johna Green
- „Kokon” Joanna Lech
- „Święto ognia” Jakub Małecki
- „Mój ostatni miesiąc” Marcel Moss
- „Do widzenia, Lilly” Rowley Steven
- „Nie śpię. Osobisty reportaż z życia bez snu” Andres Bortne
- „Nie powiem” Clare Empson
- „Uśpiona” Alicja Sinicka
- „Początki” Carl Frode Tiller
- „Ostatnim razem” Helga Flatland
- „Hawking, Hawking. Geniusz i celebryta” Charles Seife
- „Samotność liczb pierwszych” Giordano Paolo
- „Migot” Ilona Wiśniewska
- „Upał” Michał Olszewski
- „Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych” Qing Li
- „Matki i córki” Ałbena Grabowska
- „Milczące bliźniaczki” Marjorie Wallace
- „Euforia” Elin Cullhed
- „Łebki od Szpilki” Agnieszka Szpila
- „Zatoka milczenia” Viskic Emma
- „Bezmatek” Mira Marcinów
- „Dolina Muminków w listopadzie” Tove Jansson
- „Głusza” Anna Goc.
Od czasu do czasu staramy również pojawiać się na Tweeterze, aby komentować najważniejsze wydarzenia, związane z obszarem naszej działalności.
Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa, czyli 2023 rok
W 2023 roku będziemy ciężko pracować, jak dotychczas, i… świętować.
Zakres naszej działalności pozostaje bez zmian, a nowe działania projektowe już na horyzoncie!
Wszystko za sprawą intensywnych prac w projekcie „Opracowanie projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych o proponowanej nazwie: Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami wraz z Oceną Skutków Regulacji i uzasadnieniem, jak też propozycji zmian legislacyjnych podążających za nową ustawą”.
Na wiosnę zaprosimy Was do udziału w szeregu konsultacji społecznych wypracowanego projektu ustawy wraz z Oceną Skutków Regulacji (OSR) i innych zmian legislacyjnych. Szykuje się naprawdę duże wydarzenie w Warszawie i kilkanaście nieco mniejszych, we wszystkich największych miastach Polski.
A co ze świętowaniem? Okazji z pewnością nie zabraknie, jako że w tym roku będziemy obchodzili okrągłą, 20stą rocznicę działalności Fundacji.
Przygotujemy dla Was coś wyjątkowego, dlatego… zostańcie z nami!