1 listopada weszła w życie nowelizacja ustawy o RTV.
Nakłada ona na nadawców programów telewizyjnych obowiązek nadawania ważnych komunikatów w sposób dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.
O zmianę zapisu wielokrotnie upominał się Rzecznik Praw Obywatelskich.
Co zmienia nowelizacja ustawy?
Dzięki wprowadzonej nowelizacji od 1 listopada komunikaty związane z pandemią lub stanem wyjątkowym powinny:
- zostać przetłumaczone na język polski migowy,
- zawierać napisy dla niesłyszących,
- zawierać audiodeskrypcję.
W wydanym komunikacie RPO podkreślił, że równy dostęp do informacji oraz komunikacji jest obowiązkiem państwa.
Realizacja projektu pozwoli na samodzielne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami, a także zagwarantuje ich pełny udział we wszystkich sferach życia.
Rzecznik wiele razy apelował o wprowadzenie wymogu dostępności komunikatów w sytuacjach nadzwyczajnych dla wszystkich nadawców.
Jak wyjaśnia RPO, osoby głuche w naszym kraju posługują się polskim językiem migowym, stąd tak ważne jest tłumaczenie ważnych komunikatów na PJM.
Z kolei osoby niedosłyszące będą mogły skorzystać z napisów, a osoby niesłyszące, ale znające język ojczysty, koniecznie potrzebują audiodeskrybcji.
Jak brzmi nowy zapis?
Nowy zapis Ustawy brzmi:
Nadawcy programów telewizyjnych są obowiązani do zapewnienia, by informacje o charakterze nadzwyczajnym, w tym publiczne komunikaty i ogłoszenia w sytuacji klęski żywiołowej, były rozpowszechniane wraz z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami, chyba że ich rozpowszechnienie wraz z tymi udogodnieniami było niemożliwe – nowy ust. 1a i ust. 1b art. 18a ustawy o radiofonii i telewizji po nowelizacji z 11 sierpnia 2021 roku.
Obowiązek ten wynika z praw człowieka i jest elementem szerszej zmiany cywilizacyjnej, która każe przy komunikatach wszelkiego rodzaju zwracać większą uwagę na potrzeby odbiorcy i uwzględniać jego indywidualną sytuację.
Niezwykle cieszy nas coraz większe znaczenie przykładane do dostępności produktów, usług i informacji.