Miło nam poinformować, że na kanale Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon pojawiła się seria filmów edukacyjnych, uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnościami, opowiadająca o pszczołach i bartnictwie.
Dostępność cyfrową strony Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon konsultowała Utilitia.
Czym jest Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon?
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to nowoczesna placówka.
W planach jest interaktywna ekspozycja stała, przestrzeń wystaw czasowych oraz specjalistyczne laboratoria i sale do pokazów naukowych. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie ok. 14 tys. m kw.
Całkowita wartość projektu to 242 mln zł z czego 167 mln zł pochodzi z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Jaka jest misja Cogiteon?
Placówka ma za zadanie angażować mieszkańców Małopolski do inspirującego kontaktu z nauką i edukacją, a także być przestrzenią do wspólnego doświadczania, tworzenia, dialogu i edukacji przez całe życie.
Centrum będzie oferować nowoczesne narzędzia, przestrzenie oraz możliwość intelektualnych spotkań.
Cele Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon
- kształtowanie postawy otwartości, aktywności i ciekawości świata,
- budowanie pozytywnego stosunku do nauki, pogłębianie wiedzy naukowej i zachęcanie do wykorzystania jej na co dzień,
- wyszukiwanie i rozwijanie talentów oraz kompetencji z wykorzystaniem nauki jako narzędzia lub inspiracji,
- wyzwalanie potencjału, wynikającego ze współpracy przedstawicieli różnych dziedzin: nauki, sztuki, edukacji, przedsiębiorczości i działalności społecznej,
- prezentowanie nauki aktualnej, obiektywnej i powiązanej z życiem odbiorców w sposób atrakcyjny i oryginalny w formie i tematyce.
Filmy edukacyjne
Filmowa seria „Naukowiej w podróży” zrodziła się z podróży edukatorów Cogiteonu, którzy odwiedzają szkoły i różne zakątki Małopolski oraz zainteresowania mijanymi miejscami. W trakcie filmów centrum nauki przedstawia inspirujące atrakcje turystyczne, a na miejscu wykonuje doświadczenia.
W najnowszych odcinkach wrodzona ciekawość świata zwiodła Andrzeja Kordeczkę do małopolskiej pasieki. Wspólnie z nim można:
- zobaczyć unikalną kolekcję uli,
- prześledzić historię bartnictwa,
- przekonać się jak wygląda miodobranie,
- zajrzeć do pszczelego domu.
Andrzej zagląda też do miejscowego laboratorium, a także sam eksperymentuje: impregnuje trampki, naprawia stary zawias, a także wytwarza kosmetyk.