Niebieska strzałka skierowana w prawo, na niej z lewej strony dokument z certyfikatem, ujęty w kółko. Grafika.

Miło nam poinformować, że trwają prace nad opracowaniem projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych o proponowanej nazwie: Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami wraz z Oceną Skutków Regulacji i uzasadnieniem, jak też propozycji zmian legislacyjnych podążających za nową ustawą.

Projekt realizowany jest przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego w partnerstwie z:

Na czym polega projekt?

Projekt polega na przygotowaniu projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych o proponowanej nazwie: Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami wraz z OSR i uzasadnieniem, jak też propozycji zmian legislacyjnych podążających za nową ustawą.

Do uchwalenia ustawy wdrażającej Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) zobowiązuje Państwa-strony sam dokument. Obliguje on bowiem do podjęcia wszelkich działań na rzecz urzeczywistniania postanowień i monitorowania ich realizacji. Państwa strony mają również obowiązek upowszechniania zapisów Konwencji w świadomości obywateli, w tym obywateli z niepełnosprawnościami.

Ratyfikacja Konwencji ONZ nałożyła więc na Polskę stały obowiązek usuwania barier, które napotykają osoby z niepełnosprawnościami w realizacji swoich praw.

Jakie są cele projektu?

Celem przedsięwzięcia opracowania projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych, a następnie przyjęcie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami, jest:

Realizacja działań z zakresu komunikacji społecznej ma z kolei na celu:

6 kroków do realizacji projektu

W ramach projektu zostaną przeprowadzone następujące zadania:

  1. Analiza faktyczna sytuacji osób z niepełnosprawnościami.
  2. Przygotowanie projektu nowej ustawy wdrażającej Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w Polsce pn. Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami, wraz z oceną Skutków regulacji i uzasadnieniem proponowanych rozwiązań.
  3. Przeprowadzenie konsultacji społecznych wypracowanego projektu ustawy wraz z Oceną Skutków Regulacji (OSR) i innych zmian legislacyjnych.
  4. Analiza uwag z konsultacji i dokonanie, w oparciu o wyniki konsultacji społecznych, ewentualnych modyfikacji pierwotnych projektów dokumentów.
  5. Przeprowadzenie procesu legislacyjnego projektu ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami i dokumentów towarzyszących.
  6. Upowszechnianie informacji na temat nowych rozwiązaniach legislacyjnych wynikających z ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami.

Mamy nadzieję, że prace nad opracowaniem projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych o proponowanej nazwie: Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami wraz z Oceną Skutków Regulacji i uzasadnieniem, jak też propozycji zmian legislacyjnych podążających za nową ustawą przyczynią się do realnej, pozytywnej zmiany sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

Więcej informacji o projekcie

Opracowanie projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych o proponowanej nazwie: Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami wraz z Oceną Skutków Regulacji i uzasadnieniem, jak też propozycji zmian legislacyjnych podążających za nową ustawą

Exit mobile version